Az év első három hónapjában 2 százalékkal bővült hazánk gazdasági teljesítménye az előző negyedév óta, ami az ennél pesszimistább prognózisok tükrében és uniós összehasonlításban is kedvező. Ez az eredmény különösen figyelemreméltó akkor, amikor a pandémia harmadik hulláma az eddigi legintenzívebb közegészségügyi próbatétel elé állította az országot.
2020 tavaszán még nehezen volt becsülhető, hogy a Covid–19-járvány miatt mekkora fenyegetettséggel nézünk szembe, és látótávolságon kívül volt a védettség lehetőségét kínáló vakcinák kifejlesztése is.
A cél akkor az volt, hogy az Olaszországban megtapasztalt sokkoló eseményeket ne éljük át hazánkban is, ezért a járvány terjedését szigorú szabályozással és ennek nyomán a gazdaság egyes területeinek korlátozásával, esetenként leállítása árán sikerült mérsékelni. Amit akkor a személyes kapcsolatok minimalizálása biztosított, azt idén tavasszal – lényegesen enyhébb általános megszorítások mellett – a felkészült egészségügyi ellátás, a vállalkozások és intézmények járványügyi protokollja és az egyre növekvő átoltottság. Ezért ekkor nem volt szükség a gazdaság tavalyihoz hasonló mértékű leállítására.
Az idejében meghozott védelmi intézkedések sikere a járványt megelőző időszak miatt erős alapokkal rendelkező hazai gazdaság eredményeiben is nyomon követhető.
A bruttó hazai termék volumene – negyedéves bázison tekintve – a tavalyi második fél évben már növekedésbe fordult, és az idén március végén tetőző harmadik hullám idején a várakozásokra rácáfolva 2 százalékkal bővült. Növekedéséhez a termelési oldalon leginkább az ipar, ezen belül a feldolgozóipari ágazatok közül a villamosberendezés-gyártás növekedése járult hozzá, míg a felhasználási oldalon a külkereskedelem növelte a gazdasági teljesítményt.
Az ipar egyike azoknak a területeknek, amelyek a korlátozó intézkedések enyhítése után viszonylag hamar ledolgozták a járvány okozta visszaesést.
Idén február–márciusra az ipar már jóval meghaladta a járvány előtti kibocsátási szintet, a meghatározó ipari területek közül már csak az élelmiszeripar és a járműipar maradt el a 2020. februári szinttől. Az egyik legintenzívebben bővülő ágazat az elektromos járművek akkumulátorainak gyártását is magában foglaló villamosberendezés-gyártás volt, amely közel 4 tizedével bővült.
A makrogazdasági folyamatok jövőbeni változását meghatározza a fejlesztések alakulása, ezek felfutása a gazdasági újraindítás időszakában különösen fontos.
2021 első negyedévében folytatódott az előző negyedévben tapasztalt növekedés, a fejlesztések volumene 2,5 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest. Az élénkülést az előző negyedévhez hasonlóan ismét a költségvetés és a háztartások növekvő aktivitása okozta, miközben a vállalkozások fejlesztései továbbra is csökkentek. A fenntartható gazdasági növekedés szempontjából kritikusnak számítanak a legalább 50 főt foglalkoztató cégek által létrehozott új termelő-szolgáltató kapacitások – e vállalkozások körében a beruházások még 6,3 százalékkal csökkentek az egy évvel korábbihoz viszonyítva.
A gazdaság újraindítása és dinamikus növekedési pályára való visszaállítása érdekében számos törekvés segíti a járvány idején nehéz helyzetbe került vállalkozásokat, például a nagyvállalati beruházási támogatás, a Magyar falu vállalkozás-újraindítási program, a Modern mintaüzemek program, a jegybanki Növekedési hitelprogram hajrá! konstrukció és több további hitel- és garanciaprogram, a 2021–27‑es időszak most induló uniós pályázati programjai vagy a mindezek közötti eligazodást érdemben segítő megújult vállalkozói információs portál.
A magas arányú átoltottságnak köszönhetően, a járvány harmadik hullámának lecsengésével és az egyre szélesebb körű – uniós kitekintésben az átlagnál valamivel korábbi – nyitással párhuzamosan a várakozások szerint felerősödnek az elmúlt hónapok kedvező folyamatai, újraindulhat a turizmus és a vendéglátás, és a hazai gazdaság visszatérhet a járványt megelőző időszakra jellemző növekedési pályára.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.