Úgy gondolhatnánk, hogy az amerikai belpolitikai csatározások semmilyen hatással sincsenek egy hazai befektetőre. Azonban, ahogy arra a koronavírus következtében beragadó beszállítási láncok is rámutattak, modern világunkban minden mindennel összefügg.
Szeptember 30-án ért véget az amerikai költségvetési év, ami alapesetben is izgalmakkal szokott járni, de az idei negyedév forduló különösen feszültnek bizonyult. Bár a demokratáknak 51 fős többségük is lehet a százfős szenátusban, az aktuális szabályozások miatt egyes törvényjavaslatok előterjesztéséhez 60 fős többség kell.
Tehát nem elég, hogy az összes demokrata egyetért és támogat egy javaslatot, még tíz republikánust is a céljuk mellé kell állítaniuk.
A republikánusok már most a jövő évi előválasztásra készülnek, ahol jó eséllyel növelni tudják majd a számukat, sőt, akár többségbe is kerülhetnek a felsőházban. Éppen ezért minden politikai lehetőséget megragadnak, hogy hangoztassák nézeteiket és ellenállásukat a demokrata javaslatokkal szemben. Az, hogy nincs kész az új költségvetési terv határidőre, nem újdonság az Egyesült Államokban, ilyenkor átmeneti rendelkezéssel a meglévő költségvetési évet terjesztik ki egy fix időtartamra, hogy időt adjanak maguknak a megegyezésre. Enélkül kormányzati leállás következne be, ami az állami intézmények bezárását és a dolgozók felfüggesztését jelenti. Trump kormányzása alatt kétszer is előfordult már ilyen, köztük a valaha volt leghosszabb, 35 napig tartó időszak is. Az idén szó szerint az utolsó pillanatban sikerült megegyezni a feleknek, és végül 15 republikánus csatlakozott a demokratákhoz, hogy december elejéig kiterjesszék a meglévő költségvetési évet.
Ezzel az első akadályt áthárították két hónappal későbbre. A sokkal komolyabb következményekkel járó adósságplafon megemelése volt a soron következő feladat. Egy 1917-es törvény következménye a mai cirkusz, amely az állam finanszírozását volt hivatott felgyorsítani, hiszen előtte minden egyes költségnövelő tételről külön kellett szavaznia a kongresszusnak.
Azonban a republikánusok itt sem adták be a derekukat egykönnyen, holott a Trump-kormányzás 60 hónapja alatt csak 13 hónapban volt érvényes adósságplafon.
A többi időszakban egyszerűen fel volt függesztve, mert a kormány az adócsökkentést helyezte előtérbe, ami természetesen erőteljesen megnövelte az államadósságot.
Július 31-ével élesedett újra a korlátozás 28,4 billió dolláros szinten.
A költségvetéssel szemben itt arról van szó, hogy az állam nem tudja az adósságplafon finanszírozási korlátozásai miatt teljesíteni az állampapírjai után keletkezett kötelezettségeit, így a nem fizetés állapotába kerül, azaz csődhelyzet alakul ki. Legutoljára 2011-ben került ehhez közel az ország, amikor az S&P hitelminősítő az addig kiváló értékelését egy fokozattal le is rontotta. A pénzügyminiszter szerint október 18-ig lett volna elég a mozgástér, de szerencsére erre nem került sor, mert sikerült itt is – egy áthidaló megoldással – két hónappal elodázni a problémát.
A 480 milliárd dollárral megemelt plafonba szintén valamikor december elején fog újra beleütközni az államadósság.
Bár a szeptemberi munkaerőpiaci adatok nagyon vegyesen alakultak, a piaci várakozások továbbra is arról szólnak, hogy
a jegybank novemberben bejelenti, majd decemberben elindítja a jelenleg is havi 120 milliárd dolláros mennyiségi lazítás kivezetését, amelyet fél év alatt végre is akar hajtani.
Ez alapján a hálaadás után, az ünnepi időszak kezdetén csaphatnak össze ismét a politikai hullámok, miközben a piacok fel kell hogy dolgozzák az eddig a relatív stabilitásukat biztosító, az elmúlt 21 hónapban megszokott monetáris lazítási időszak végét is. Hiába a két hónap haladék, meglepő lenne, ha idő előtt hosszú távú megegyezésre tudnának jutni a felek, és így nem kerülne sor újabb, a szeptember végihez hasonló kapkodásra, ami jelentős volatilitást okozott a tőkepiacokon. Ennek újra világpiaci következményei lennének, ami a magyar befektetőkre is kihatással lenne.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.