A napjainkban egyre általánosabban használt kriptovaluták adózása Magyarországon idén a korábbinál sokkal átláthatóbbá és kedvezőbbé vált. Sőt lehetőség van akár visszamenőleg is rendezni az eddig eltitkolt bevételek adózását, rendkívül kedvező feltételekkel, ugyanis öt évre visszamenőleg adóamnesztiát kapnak a kriptovalutával kereskedők. Az új, nemzetközi viszonylatban is korszerűnek számító szabályozás sokakat terelhet a szürke zónából a tiszta viszonyok közé, azonban a legkedvezőbb adóterhelés eléréséhez – bizonyos korlátozó szabályok és buktatók miatt – gondosan meg kell tervezni a kriptoeszközökből származó bevételek realizálásának ütemezését!
2022. január 1-jétől új, kedvező szabályok szerint kell adózni a kriptovalutával
– az új meghatározás szerint olyan érték vagy jogok digitális megjelenítője, amely megosztott főkönyvi vagy hasonló technológia alkalmazásával elektronikusan átruházható és tárolható – történő kereskedésből származó bevételek után. Új adózási kategóriaként létrejött a kriptoeszközzel végrehajtott ügyletből származó jövedelem.
Eddig a kriptovaluta-bányászatot a magánszemélyek önálló tevékenységből származó jövedelmének tekintették, amelyet a 10 százalékos költséghányad figyelembevétele után 15 százalékos szja és 15,5 százalékos szociális hozzájárulási adó terhelt, felső értékhatár nélkül (effektív adókulcs 27,45 százalék). A kriptoeszközök adásvételéből származó kereskedelmi nyereség pedig az egyéb jövedelem szerint volt adóköteles,
azaz a nyereség 87 százalékára kellett 30,5 százalékos adót megállapítani, így 26,535 százalékos volt a tényleges adókulcs.
A jövedelem mindkét esetben az összevont adóalap része volt, amelyre különböző kedvezményeket – például családi vagy első házasok kedvezményét – lehetett érvényesíteni.
Mostantól a nyereség után a magánszemélyeknek csak 15 százalék személyi jövedelemadót kell fizetniük akkor, amikor a kriptoeszköz kikerül a virtuális térből, vagyis amikor a digitális valutát átváltják hagyományos devizára, például forintra vagy bármilyen más vagyoni értékre. Ez utóbbi alatt bármilyen kriptovalutával fizetett szolgáltatást vagy vásárlást értünk: akár ezzel fizetett kávét, pizzát is.
Nem kell adót fizetni azonban, ha az ügyletből származó bevétel nem haladja meg a minimálbér 10 százalékát, és ugyanazon a napon más hasonló ügyletből nem szerez bevételt az adózó, valamint egy évben a bevételek összege nem haladja meg az adott évi minimálbér értékét. Vagyis a kávézókban, éttermekben realizált bevétel valószínűleg az értékhatárok alatt marad majd.
Ugyan ezentúl a 10 százalékos költségátalány figyelembevételére nincs lehetőség,
de a kriptoeszközök vásárlására, megszerzésére fordított igazolt kiadásokat és a bányászathoz használt rendszerek üzemeltetési költségeit le lehet vonni a bevétel összegéből. Ráadásul az adózó adókiegyenlítésre is jogosult lesz, ha az aktuális adóévet megelőző két évben keletkező veszteségeit feltüntette a bevallásaiban. Az adókiegyenlítés mértéke a veszteség és a hatályos adókulcs szorzata.
Az adó alapjának kiszámításához minden átváltásról, vásárlásról és minden költségről pontos nyilvántartást kell vezetni. Meg kell különböztetni például a saját háztartási áramfelhasználásukat a bányászat energiaigényétől. Ez ugyan óriási adminisztrációs teher, de egy későbbi ellenőrzésnél fontos lesz.
Jó hír, hogy lehetőség van a tavalyi kriptojövedelmekre vonatkozóan is a 2022-es szabályokat választani, vagyis már a 2022. május 20-ig beadandó bevallásokban is kedvezőbben lehet adózni a kriptoeszközök után.
Végül, de nem utolsósorban azok, akik eddig nem adóztak kriptobevételeik után, öt évre visszamenőleg adóamnesztiát kapnak. Korábbi nyereségüket az új, jóval kedvezőbb adózás mellett vehetik figyelembe, alkalmazhatják rájuk a 2022-es szabályokat. Erre akkor van lehetőség, ha az érintett 2021 előtt nem vallott be kriptoeszközből származó jövedelmet, és valamennyi kriptoeszközre kötött ügyletére vonatkozóan a 2022-es adózást választja.
A kedvező változásokat azonban korlátozza néhány részletszabály, illetve vannak még nyitott kérdések is. Bár általánosságban alacsonyabb adókulcs érhető el a 2022-es szabályokkal, de adókedvezmények már nem érvényesíthetők ebből. Továbbá a kedvező szabályok csak a bárki számára megköthető, elérhető ügyletek esetében alkalmazhatók, a zárt körű tranzakcióknál nem.
Adókiegyenlítésként csak az adott tárgyévi kiadások, valamint a két korábbi adóbevallásban bejelentett görgetett veszteségek vehetők számításba. Nem éri meg tehát a kriptoeszközöket hosszú távon tartani, mert a korábbi költségek a nyereségünket már nem tudják csökkenteni. Ezért is fontos, hogy ha valaki a 2021-es átmeneti szabályt alkalmazza, az adókiegyenlítés későbbi használatához tüntesse fel az ügyleti veszteségeket már a 2021-es évről szóló adóbevallásban, azaz idén május 20-ig.
És bár a szabályozás logikájából az következik, hogy az adóamnesztia körében 2022-ben bevallani szándékozott korábbi bevételekkel szemben az akkori költségeket is figyelembe lehet majd venni, de ezt az értelmezést csak az alkalmazási gyakorlat vagy az előzetesen kért NAV-állásfoglalások fogják majd minden kétséget kizáróan igazolni. Érdemes tehát alaposan átgondolni a kriptoeszközök kezelését visszamenőleg és előremutatóan is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.