Az elmúlt hónapok a világban szinte mindenütt a gazdaság problémáiról szóltak. A valódi nehézségek érkezését jelzi, hogy a lakosság körében is állandó témává vált a magas infláció és az egyre több helyen megjelenő megszorítások. A fintech szektor iránti érdeklődés értelemszerűen messze nem ilyen széles körű, de hiba lenne azt hinni, hogy itt észrevétlenek maradnak a makrogazdasági körülmények. Sőt, drámai változások zajlanak, amelyek kimoshatják a piacról a felelőtlenül költekező, önmagukat túlvállaló fintecheket.
A változó szelek egyik legfontosabb kiváltó oka a szektor befektetőinek hirtelen jött óvatossága.
A kockázati tőkealapok évek óta hiperoptimistán öntötték a pénzt a fintechekbe, sok esetben bőven idő előtt előlegezve meg a bizalmat. Ez a derűlátás annak volt betudható, hogy a befektetők úgy gondolták, az idővel tőzsdére jutó vállalatok részvényeit technológiai papírnak fogja tekinteni a piac, és magas szorzókon folyik majd velük a kereskedés. Ehelyett a tőzsdei befektetők jóval óvatosabban közelítik meg a fintecheket, és inkább a pénzügyi szereplők közé sorolják őket. Ez alacsonyabb szorzókat és értékelést eredményezett, ami stratégiájuk újragondolására késztette a kockázati tőkéseket.
A befektetői attitűd visszafogottságához hozzájárul a gazdasági környezet változása is.
A világ jegybankjai közül egyre több kezd intenzív kamatemelésbe, hogy megállítsa az aggasztó ütemű áremelkedést. A technológiai és fintech vállalatok népszerűségét jórészt az indokolta az elmúlt években, hogy a kockázatmentes befektetések nem kínáltak érdemi hozamot. Azzal, hogy ez most megváltozni látszik, egy fontos előnyt veszítenek el a fintechek is, ami a befektetők érdeklődésének további eséséhez vezet.
Ennek a váltásnak máris látszanak a jelei. Az egyik szembetűnő reakció a leépítések megkezdése, amely rohamtempóban indult el a fintech szektorban. Tévedés lenne azt hinni, hogy ez csak a kicsiket érinti, hiszen olyan patinás vállalatok is megváltak munkavállalóik egy részétől, mint a Robinhood online bróker, a Klarna buy now pay later szolgáltató és a Gemini kriptotőzsde.
A jelek szerint sokan úgy érzik, a megváltozott helyzetben össze kell húzniuk a nadrágszíjat, ha nem akarják megütni a bokájukat.
A vállalati stratégiára nagy hatással lesz, hogy a befektetők mostantól sokkal nagyobb hangsúlyt fektetnek a nyereségességre, és akár a lassabb növekedéssel is kiegyeznek majd a stabil profit érdekében. Ez várhatóan fókuszált termékfejlesztési stratégiára és megfontoltabb földrajzi terjeszkedésre készteti a fintech cégeket, amelyek a világmegváltó ambíciók helyett a költséghatékony ügyfél-akvizíciót és optimális működést helyezhetik előtérbe. Ez különösen nagy hatással lehet a legnagyobb fintechek terveire, amelyek villámgyorsan égetik el a rendelkezésükre álló pénzt mindennapi működésük során.
A hatalmas értékeltségeknek (adott esetben irracionálisnak tűnően magas cégértékeknek) is búcsút mondhatunk egy ideig. A pandémia kezdete óta eltelt két év a folyamatos egymásra licitálásról szólt, ahogy a befektetők egyre optimistábbá váltak a szektor kilátásait illetően. A gazdasági visszaesés és a fintech szektor vártnál gyengébb tőzsdei teljesítménye azonban a valósággal való szembenézésre készteti a befektetőket. Az eredmény várhatóan a tőkebevonások volumenének csökkenése lesz. Mivel a friss tőke sokkal nagyobb értéket képvisel majd mint eddig, a fintechek kénytelenek lesznek kiegyezni a korábbinál alacsonyabb értékeltségekkel is.
Fontos ugyanakkor tisztában lenni azzal, hogy a fintechek továbbra is meghatározó szereplői a pénzügyi világnak. A szektor az évek folyamán elévülhetetlen érdemeket szerzett az ügyfélbarát, innovatív és valóban digitális megoldások kínálatában, ezenkívül katalizátorként nagy szerepe volt a banki digitalizáció felgyorsulásában is. Ezzel együtt most nehéz idők jönnek, hosszú távon csak azok lehetnek sikeresek, akik tudomásul veszik a jelen korlátait.
A Peak kutató és tanácsadó csapata minden hónapban átfogó körképet készít a fintech világ mozzanatairól, a bankszektorra, biztosítókra, IT-szektorra és kormányzati szervekre gyakorolt hatásairól. A tanulmányokban részletesen foglalkoznak a külföldi piacok legsikeresebb üzleti megoldásaival, és kitérnek ezek hazai megvalósíthatóságára is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.