2022. év elejétől a globális hosszú államkötvény hozamok jelentős volatilitás mellett érdemben emelkedtek. Az USA 10 éves hozamok 2 százalék alatti szintről 5 százalékra emelkedtek. Az USA és a dollár globális pénzügyi piaci szerepe miatt a fejlett országok hosszú hozamai mind nyomás alá kerültek. 2022 őszén az Egyesült Királyság kötvénypiaca súlyos turbulenciába került, amely a biztosítási szektorán keresztül pénzügyi stabilitási kockázattal szembesült, és a feszültség hozzájárult a kormányváltáshoz. Idén augusztusig látszólagos nyugalom jellemezte a 10 éves USA-hozamokat, azonban azóta folyamatosnak tekinthető emelkedés ment végbe, majd október végétől némi korrekció figyelhető meg, de a hozamok november elején is 4,6 százalék fölött tartózkodtak.
A gyors ütemű és tartós hozamemelkedésnek három fő oka van. Az inflációs pályákkal összefüggésben a jegybankok folytatták a monetáris szigorítást, miközben a fiskális pályák lazultak és újabb geopolitika feszültségek rázták meg a világot.
Az infláció emelkedésének tartóssága számos jegybankot a hosszabb ideig magas kamatszint („higher for longer”) bejelentésére ösztökélt. Bár a Fed júliusi kamatdöntésével az 5,25-5,5 százalékos irányadó ráta célsávval elérhette a kamatemelési ciklus tetőpontját, a hosszabb ideig tartás fokozatosan árazódott be a várakozásokba. Az elmúlt hónapok fő kérdése a fejlett országok kamatpályájának formájára utalt: Matterhorn vagy Table Mountain? Azaz, egy hegyes csúccsal rendelkező gyors esésű vagy egy fennsíkszerűen, hosszan magas szinten tartott kamatpálya várható. Noha a piaci árazásokból korábban arra lehetett következtetni, hogy a Fed hamarosan kamatcsökkentésbe kezd, az utóbbi hónapokban egyértelművé vált, hogy tartósan magas szinten maradnak a kamatok. Ez a várakozás az utóbbi hónapokban az angol jegybank és az Európai Központi Bank kamatpályájában is érvényesült.
A restriktív kamatpálya mellett a fejlett országok jegybankjai folytatják a mennyiségi szigorítást. A mennyiségi szigorítás során a jegybank mérlegfőösszege csökken, ezzel összhangban a pénzügyi rendszerben lévő likviditás mérséklődik.
Ahogy a mennyiségi lazítás lefelé szorította a hosszú hozamokat, a mennyiségi szigorítás hatása ezzel ellentétes, hozamemelő hatású.
Így a monetáris politika mind a kamatpolitikájával, mind a mérlegpolitikájával hozzájárult a hozamok emelkedéséhez.
A fiskális politika több tényezőn keresztül okozott hosszú hozamemelkedést az USA-ban. Egyrészt az adósságplafon rendezése óta rekordmennyiségű állampapírt bocsátott ki az USA Pénzügyminisztériuma. A hosszú lejáratú államkötvényekre a kibocsátáshoz képest csekélyebb volt a kereslet, mivel a hagyományos vevők közül a külföldiek kisebb arányban növelték állományukat, míg a Fed leépíti az állampapír-állományát és már nem veszi a kötvényeket. Az állampapír kereslet-kínálat elmozdulásán felül, az USA idei és elkövetkező öt évben várható 6-7 százalékos hiánypályája sem túl biztató a hozamokra nézve. Az USA adóssága továbbra is gyors ütemben növekszik, és egyelőre nem látszódik a stabilizálódás a fiskális pályában, amit a kötvénybefektetők egyetlen ország esetében sem szoktak díjazni.
A geopolitikai folyamatok eltérő irányú hatást fejtenek ki a hosszú hozamokra.
Egyrészt az utóbbi években megindult világpolitikai átrendeződés miatt az országok egy része elkezdte leépíteni az USA államkötvény tartását. 2019 vége óta Kína, Szaúd-Arábia és Brazília a legnagyobb nettó eladók. Kevéssé geopolitika okból, inkább árfolyamvédő intervenciók miatt, de Japán szorosan követi őket az állomány csökkentésében. A folyamat eredője, hogy az USA államadósságának tulajdonosok szerinti bontásában a külföld aránya a 2020. év eleji 41 százalékról 29 százalékra csökkent. Ugyanakkor a geopolitika zavarok ellentétes hozamhatásúak, mert a konfliktusok esetén számos befektető az USA államkötvénybe menekül. Utóbbi hatás egyértelműen hozamcsökkentő. A geopolitika folyamatok tehát egyidőben vegyesen hatnak az USA államkötvény hozamokra.
Milyen következményei lehetnek a hozamemelkedésnek? A fejlett és a feltörekvő országokban is pénzügyi kockázatokat okozhat. Az USA-ban a jelzáloghitelek kamata 8 százalékra emelkedett, ami a lakóingatlan-piacon erőteljes lassulást eredményez. A hitelkártya-tartozások késedelmi rátája 1991 óta a legmagasabb értékre emelkedett. A főbb fejlett és feltörekvő piaci devizák gyengültek a dollárral szemben 2021 óta. Számos feltörekvő ország esetében megnőtt a csődkockázat és a tőkepiacokon a fejlett országok elszívó hatása egyre erősödik a feltörekvő országok kárára. Mind a fejlett, mind a feltörekvő országokban az államadósság és a vállalati adósságok refinanszírozása magasabb kamatokon valósul meg az előttünk álló időszakban. 2024. októbertől jelentősen növekedni fog a korábban kibocsátott kötvények utáni tőketörlesztési és kamatfizetési kötelezettség. Mindezek jól jelzik, hogy a hozamemelkedések számos kockázatot tartalmaznak.
Felmerülhet a kérdés, hogy látható-e az enyhülésnek bármely jele? Ha az USA-ban az infláció magas szinten marad, a hosszú hozamok 2024-ben is a jelenlegi szinten vagy afölött alakulhatnak. Hazánk szempontjából jó hír, hogy az euróövezeti inflációs pálya a vártnál kedvezőbben alakult és a 2023-as októberi előzetes inflációs adat már 2,9 százalékos rátát jelzett. Mindez az inflációs célhoz történő közeledést is jelzi, amely tendencia, ha fennmarad, az az európai hozamkörnyezetre is leszorító hatású lehet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.