Az Egyesült Államok gazdaságának mutatói vegyesen alakulnak. Mindez továbbra is táplálja azt a vitát, hogy recesszióra, lassulásra vagy dübörgő gazdasági növekedésre kell-e számítani. Az optimista tábor a kiskereskedelmi forgalom normalizálódását, az erős háztartási mérlegeket, a stimuláló költségvetést és a szeptemberben várható jegybanki kamatcsökkentési ciklust hangsúlyozzák. A visszaesés miatt aggodalmaskodók a hosszan inverz hozamgörbére, a Sahm-szabály jelzésére és a munkapiaci mutatók romlására, valamint a feldolgozóipari PMI 50 alatti szintjére hivatkoznak. Próbáljunk tisztábban látni a makrogazdasági ködben!
Az USA GDP adatközlés európai szemmel szokatlan évesített negyedéves növekedést jelez. Ez egy, az aktuális dinamikát teljes évre kivetítő növekedési mutató. Az európai GDP-statisztikában a könnyen érthető év per év összevetést szoktuk nézni árhatással korrigálva (reál-GDP-növekedési ráta).
A hagyományos reál-GDP-növekedési rátát nézve az USA gazdasága 2023 harmadik negyedéve óta, négy egymást követő negyedévben stabilan 2,9–3,1 százalékos éves növekedést produkált. Eszerint nyoma sincs a lassulásnak, meglehetősen stabil és erőteljes a gazdaság növekedése, sőt a gazdaság valószínűsíthetően a potenciális szintje fölött teljesít.
A vegyes képet festő indikátorok ellenére a gazdaság egésze jól teljesít. A feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index (PMI) 2023-ban jellemzően 50 alá süllyedt, ami az ágazat visszaesését jelezte. Idén azonban az év túlnyomó részében 50 fölött tartózkodott a mutató. Ennél is fontosabb, hogy a gazdaság szélesebb mérőszáma, a szolgáltatásokra vonatkozó PMI az év nagy részében expanzív szinteken alakult, május óta 55 közelében kifejezetten erős aktivitást jelezve. Mivel a tercier szektor a legmeghatározóbb a GDP-n belül, a teljes gazdaság állapota erős.
A vitát nehezíti, hogy a munkaerőpiaci adatok is ellentmondásosak.
Egyrészt az utóbbi hónapokban gyorsan emelkedett a munkanélküliségi ráta, kevesebb új álláshely jött létre, és több mint 800 ezer fővel rontották revízió során a tavalyi foglalkoztatási statisztikát. Emellett többen kiemelik, hogy a teljes munkaidős foglalkoztatás elkezdett csökkenni, és növekszik a részmunkaidős foglalkoztatás, amire a recesszió előjeleként hivatkoznak. Végül a recessziós mutatóként használt Sahm-szabály a munkanélküliségi ráta gyors emelkedése miatt bejelzett. Mindezek a munkaerőpiac gyors romlását jelzik.
Más szakértők azt hangsúlyozzák, hogy a pandémia előtti csúcshoz képest 6 millióval többen dolgoznak az Egyesült Államokban, és a bővülés szinte kizárólag a versenyszférához kötődik. Emellett eltörpül a tavalyi 800 ezres statisztikai hiba. Ha a tavalyi foglalkoztatási adatokban a lefelé módosított számmal számolunk, és ezt érvényesítjük a munkanélküliségi rátában is, akkor a Sahm-szabály nem jelezne recessziót, mert nem emelkedne 0,5 százalékponttal a mutató. Tény, hogy a foglalkoztatás a részmunkaidős irányba tolódott, és hónapról hónapra kevesebb új álláshely jött létre. A legfontosabb munkapiaci változás azonban ebből a vitából kimaradt.
A munkaerőpiac helyzetének megítélését a migráció nehezíti. Az USA külföldi munkavállalói számának hosszú távú trendjéről felfelé vált el az utóbbi négy évben a statisztika. Ez a legális bevándorlás gyorsulását mutatja, milliós nagyságrendű az éves addicionális munkaerő megjelenése az USA-ban 2020 után. Emellett a Kongresszusi Költségvetési Iroda hatmillió főre becsüli a nem legális USA-ba irányuló migrációt az utóbbi öt évben. A bevándorlási statisztikák nagyon bizonytalanok, de ha a nagyságrend a becslésben stimmel, akkor a hagyományos munkapiaci mutatók nem összevethetők a 2020 előtti adatsorokkal, mert az USA munkapiaca összetételében és mennyiségében is jelentősen megváltozott.
Összességében, a pandémia előtti időszakhoz képest lényegesen többen dolgoznak a hivatalos statisztika szerint, a hatóságok úgy becsülik, hogy jelentősen nőhetett a be nem jelentett foglalkoztatás is, így minden információt egybevetve az USA munkaerőpiac általános ereje stabil, ellenálló képessége megvan az egyes mutatókban érzékelhető romlás mellett is.
A Federal Reserve óvatos hozzáállása és a kettős mandátum hangsúlyozása jól tükrözi a gazdasági bizonytalanságot.
A Fed 2022-ben megkezdett agresszív kamatemelése hozzájárult az infláció lehűtéséhez, az inflációs cél közelébe mérséklődő ráta azonban lehetőséget biztosít a munkaerőpiaci mandátum előtérbe helyezésére. Ez a gondos egyensúlyozás a mérlegpolitikai intézkedések kreatív használatával segíthet elkerülni, hogy olyan drasztikus intézkedésekre legyen szükség, amelyek recessziót vagy jelentős lassulást váltanának ki. Egyelőre az USA gazdasága, köszöni szépen, kiválóan van.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.