A környezet védelme és a pénztárcánk szempontjából egyaránt fontos, hogy otthonainkat hatékonyan melegítsük fel, mivel a lakosság energiafogyasztásának több, mint héttizedét a fűtés teszi ki. A légszennyezés mérséklését elsősorban a megújuló fűtőanyagok és a korszerű fűtőberendezések használata segíti, de az épületek szigetelése is szerepet játszik benne.
A legutóbbi népszámlálás adatai szerint a fűtőanyagok közül a vezetékes gáznak van legnagyobb szerepe az otthonok felmelegítésében, a lakások 46 százalékban (2,1 millióban) kizárólag azzal fűtenek, további 17 százalékukban (közel 800 ezerben) más fűtőanyagokkal kombinálva használják. A lakások mintegy 15 százaléka (700 ezer) távfűtésű, amely szolgáltatás szintén jelentős mértékben a földgázra támaszkodik. A lakások további 22 százalékát, nagyjából 1 milliót egy- vagy többféle egyéb fűtőanyaggal melegítenek fel. A hazai gáztárolók töltöttségi szintje már szeptemberben meghaladta a 90 százalékot, összhangban az EU előírásaival, ami arra kötelezi tagállamait, hogy a területükön lévő tározókat legalább ekkora mértékben töltsék fel november 1-jéig. A szeptember 15-én hazánkban tárolt mennyiség 5,9 milliárd m3 volt, az előző év teljes lakossági fogyasztásának kétszerese. A mérséklődő gázfogyasztás mellett ebben szerepe volt a korábbi megfontolt betárolásnak is. A hazai földgázátlagár a rezsicsökkentés módosítása óta is alacsonynak számít európai viszonylatban, a rendelkezésre álló augusztusi adatok alapján az EU fővárosai közül Budapesten a legolcsóbb, 2,6 eurócent/kWh. A többi visegrádi állam fővárosában is ennek többszöröse volt az átlagár, 6,2 és 10,4 eurócent között változott. A vezetékes gáz mellett jelentős az elektromos áram fűtési célú használata, 2022-ben 402 ezer lakásban biztosították ily módon a fűtést, ebből 154 ezerben egyéb fűtőanyagok nélkül. A fa fűtőanyagként való hasznosítása változatlanul jelentős, 1,4 millió lakásban kap szerepet e célból, és az energiaválság újra felértékelte a szerepét.
Klímapolitikai és ellátásbiztonsági vonatkozásai mellett a háztartások hosszú távú kiadásaira is kedvező hatást gyakorolnak a megújuló erőforrásokra támaszkodó, korszerű fűtési rendszerek.
Ezek kialakításának költsége magasabb, mint a hagyományos rendszereké, hosszabb távon – több év alatt – viszont megtérülő befektetést jelentenek. A napelemek terjedését különböző állami támogatási programok is segítik. Magyarországon az utóbbi években 20 körül alakult a megújuló erőforrások aránya a fűtési, hűtési célú energiafogyasztásában, ezzel az uniós tagállamok rangsorának második felében helyezkedtünk el.
2022-ben 179 ezer lakáshoz tartozott napelem, ugyanakkor a napenergia használatának lendületes bővülését mutatja, hogy a Magyar Energetikai és Közműszabályozási Hivatal adatai szerint az ilyen forrásból táplált háztartási méretű kiserőművek száma 2023 végére meghaladta a 250 ezret, az együttes beépített teljesítményük pedig a 2300 megawattot. Utóbbi érték már magasabb, mint a Paksi Atomerőmű kapacitása. A napkollektorok a napsugárzásból állítanak elő fűtésre és vízmelegítésre használható hőenergiát, összesen 30 ezer lakásnál volt megtalálható ilyen berendezés 2022-ben. A hőszivattyú olyan fűtő/hűtő berendezés, amely adott környezetből (levegőből, talajból, vízből) energiát vesz fel, és azt máshol adja le a kívánt hőmérsékleten. 2022-ben 76 ezer lakás volt felszerelve ilyen eszközzel. Utóbbiakat egyre gyakrabban párosítják napelemekkel, 21 ezer lakást szereltek fel mindkettővel.
A háztartások fűtésre fordított költségeit a fűtőanyag fajtáján túl meghatározza az is, hogy az otthonuk mennyire tartja magában a hőt. A Lechner Tudásközpont adatai alapján az ingatlanforgalomba került új vagy használt lakásokra kiadott épületenergetikai tanúsítványok közül az elmúlt években 26–30 százalék közötti volt a gyenge, vagy még rosszabb hatékonyságú ingatlanok aránya. A közel nulla energiaigényre vonatkozó követelményeknek megfelelőké jóval alacsonyabb volt ennél, az arányuk ugyanakkor folyamatosan javult: 2016-ban a feltöltött tanúsítványoknak még csak 0,9 százaléka volt ilyen, 2023-ban már 18 százalékuk.
A hatékonyság további javítását kívánja segíteni az idén júliusban elindult 108 milliárd forint összegű állami otthonfelújítási program is, amelyben 1990-ig épült családi házak energetikai korszerűsítésére lehet támogatást igényelni.
A közelmúltban lezajlott energiaválság gazdasági hatásai befolyásolták az energiafogyasztásunkat, így a fűtési szokásainkat is, valamint felértékelték a korszerű fűtési rendszereket. Az alternatív energiaforrások használata és a technológiai fejlődés ugyanakkor – a tudatosabb fogyasztói magatartással együtt – lehetőséget kínál otthonaink hatékony és környezetkímélő melegítésére.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.