Nemzetközi sportsikereink palettáján kulcsfontosságú terület az olimpiai szereplés. Az idei párizsi olimpia hivatalosan a 33., ténylegesen – vagyis ha nem számoljuk bele a világháborúk miatt elmaradt játékokat – a 30. megrendezett újkori nyári olimpia (Magyarország 28. alkalommal vesz részt a játékokon). A korábbi nyári olimpiákon hazánk – az egykori művészeti helyezésekkel együtt – 182 arany-, 156 ezüst- és 177 bronzérmet szerzett, azaz olimpiánként átlagosan 19 éremmel lettünk gazdagabbak. Az aranyérmek számát tekintve a nyolcadik, az összes érmet figyelembe véve a kilencedik helyen állunk a nyári játékok összesített éremtáblázatán.
Ez az önmagában is figyelemre méltó eredmény – statisztikus szemszögből nézve – tovább fokozható, ha az érmek számát például a népesség nagyságához viszonyítjuk. Az egymillió főre jutó nyári olimpiai érmek szempontjából az aranyérmeket tekintve a második, az összes érmet tekintve a harmadik helyen álltunk a párizsi játékok előtt.
Az olimpiai érmek számát a GDP-re vetítve szintén csaknem a lista élén szerepelünk – 2. helyezés –, és mind az aranyérmek, mind az összes olimpiai érem GDP-arányos mutatója tekintetében egyedül Jamaica előz meg minket.
Olimpikon nem válhat mindenkiből, a mozgás iránti igény kialakítása, a testmozgás megszerettetése és ezeken keresztül az olimpiai értékek népszerűsítése fontos és alázattal járó feladat. Ezekre a célokra koncentrál a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) Olimpiai Értékek Oktatási Programja (Olympic Values Education Program – OVEP), melynek keretében világszerte érdembeli változást terveznek elérni az említett területeken.
Hazánkban a legsportosabbnak a tanulók számítanak, 68 százalékuk végzett sporttevékenységet, 75 százalékuk szabadidős testmozgást heti rendszerességgel. A 2014/2015-ös tanévtől rendelkezésre álló Netfit-felmérés adatai a tanulók fejlődéséről adnak számot: a 10 év feletti, közoktatásban részt vevő tanulók körében végzett fittségi felmérés alapján a felvétel dimenzióinak túlnyomó többségében jobbak voltak az eredmények az elmúlt tanévben, mint kilenc évvel korábban, amikor még átmeneti időszakát élte a mindennapos testnevelés (2012 szeptemberében elkezdett) felmenő rendszerben történő bevezetése.
Azonban van még teendő, hiszen például a 15 év feletti lakosság 59 százaléka állítja azt, hogy egyáltalán nem edz vagy sportol, 34 százaléka pedig szabadidős céllal sem végzett semmilyen testmozgást. A hetente legalább egy alkalommal sportolók aránya 26, a szabadidejükben testmozgást végzőké 50 százalék volt. Az előbbi arány alatta maradt az uniós átlagnak (38 százalék), utóbbi megegyezett vele.
Hazánkban 2017 és 2023 között 7 százalékponttal csökkent a legalább heti rendszerességgel sportolók aránya, míg a szabadidős testmozgást végzőké 5 százalékponttal nőtt.
A gazdaságilag aktívak közül a szellemi munkát végzők nagyobb hányada sportol a fizikai munkásokhoz képest, de a szabadidős céllal való mozgás tekintetében nem mutatkozott lényeges különbség közöttük.
A mozgás iránti igény kialakításában és a testmozgás megszerettetésében fontos szerep jut a sporttevékenységet folytató szervezeteknek is. Hazánkban 6309 sporttevékenységet folytató vállalkozás működik, a teljes kkv-szektor 0,6 százaléka, ami megegyezik az uniós átlaggal. Tevékenységük folytatásában 13 ezer fő vesz részt, és a sporttevékenységet folytató vállalkozások 97 százaléka 10 fő alatti létszámmal működik. A vállalkozások 67 százaléka egyéb sporttevékenységet végez, ami többek között a sportesemények szervezését és az egyéni vállalkozó sportolókat, bírókat jelenti, 22 százalékuk testedzési szolgáltatást nyújt, 9,0 százalékuk működtet sportlétesítményt, és 1,7 százalékuk végez – vállalkozásként – sportegyesületi tevékenységet. A nonprofit szervezetek 16 százaléka foglalkozik sporttevékenységgel, az idetartozó 10 014 szervezet közül 91 százalék egyesületként, 7 százalék alapítványként működik.
Hazánkban a sport költségvetési támogatása jelentősnek mondható az államháztartási kiadások 1,7 százaléka a szabadidős és sportszolgáltatásokat jelenti, ami az uniós átlag több mint kétszerese, és a legmagasabb arány az uniós tagországok között.
A mozgás iránti igény kialakítása és a testmozgás megszerettetése fontos küldetés, amely azonban csak kellő alázattal átgondolt programok segítségével kivitelezhető. A rendszeres szabadidős aktivitás hozzájárul a testi és lelki egészséghez, ezen keresztül pedig a társadalmi és gazdasági jóléthez.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.