Mert amíg az Oroszországi Föderáció kormánya a mindenki számára egységes gazdálkodási elvek híve, addig a Nyezaviszimaja Gazeta beszámolója szerint itt nagyon is külön utakról volt szó. Nem véletlenül mondta az Izvesztyija kérdéseire válaszolva a fórumon részt vevő Alekszej Kudrin szövetségi pénzügyminiszter, hogy nem ért egyet a javasolt újításokkal. Leonyid Dracsevszkijnek, a szibériai körzet elnöki megbízottjának is az volt a véleménye, hogy a szibériai és távol-keleti területeknek nem szabad elszigetelődniük Oroszország egészétől.
Pedig ha valóra váltanák a fórumon ismertetett -- és nagyrészt az Orosz Tudományos Akadémia Távol-keleti Intézetének tanulmányai alapján készült -- terveket, akkor elkerülhetetlen lenne ez az elkülönülés. A "kis lépések" ötletén kívül, amely néhány különleges gazdasági övezet kialakítását jelentené, például Blagovescsenszkben és Habarovszkban, merészebb javaslatok is elhangzottak. Ezek arra vonatkoztak, hogy az orosz Távol-Keleten vezessenek be különleges gazdálkodási feltételeket, Oroszország minden keleti régióját egyesítsék egyetlen egységes gazdasági térségbe Japán, Kína és "az új ázsiai tigrisek" példája nyomán.
Megkönnyítendő a pénz átáramlását a határon az ázsiai gazdasági partnerektől, megnyitnák itt az orosz központi bank "leányvállalatát", amely teljesen önálló árfolyam-politikát folytatna. A javaslattevők azt is célszerűnek látnák, hogy ebben a leendő egységes keletorosz térségben az orosz rubelt a japán jenhez kössék. Az itteni vámrendszer is különbözne az általános oroszországitól. Például az import-személygépkocsik vámját sokkal alacsonyabb szinten állapítanák meg, mivel itt az orosz gyártmányú autók úgyis mindig drágák lesznek.
Persze, ezek még csak tervek, megvalósításukhoz rengeteg pénz kellene (csak az olaj- és gázberuházásokra körülbelül 15 milliárd dollár), de a hatalom máris veszélyt érez. A részt vevő kormányzók ezért nagyon visszafogottan nyilatkoztak a fórumon. Kudrin pénzügyminiszter pedig azt mondta, itt semmi szükség központi banki filiáléra, csak erősíteni kell a bank regionális tevékenységét. Más különleges intézkedések sem kellenek, a külföldi befektetések növeléséhez először inkább gondoskodni kell a befektetéseket védő törvények érvényesítéséről, és csökkenteni kell az adókat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.