Ha ugyanők ma élnének, akkor látniuk kellene, hogy a víz – a hajdani közjó – rohamtempóban válik kereskedelmi szempontok szerint forgalmazott tulajdonná. Meghatározott mennyiségeire – legyen az felszíni vagy föld alatti készlet – adásvételi, sőt határidős szerződéseket kötnek, árfolyamokat határoznak meg. A jegyzések alapmennyisége a megaliter, amit általában egy olimpiai méretű fürdőmedence befogadóképességével azonosítanak.
A jelenség horderejét illusztrálandó megjelentek az adott „piaci” szegmensben a nagy részvénytársaságok és a nagybankok. A nemzetközi viszonyok illusztrálására a Reuters az ausztrál példát hozza, mint ahol az utóbbi 25 év során különösen fejlett piac alakult ki az adásvétel lebonyolítására. A folyamat fontos állomása volt 1993, amikor az ausztrál államok kormányai megállapodtak a szabadpiaci elvek alkalmazásáról, a jogosultságokról pedig országos nyilvántartást fektettek le. A rendszert azonban az utóbbi időben kikezdte a nagy lehetőségekkel együtt járó rivalizálás, és a készletek allokálásában támadt konfliktusok sorozata.
Ezt látva a központi kormány felkérte az ausztrál verseny- és fogyasztóvédelmi hatóságot (ACCC), fogjon hozzá egy reform kidolgozásához, ami szavatolná, hogy ne alakulhassanak ki erőfölény érvényesítésére – és esetleg a piac felosztására – alkalmas érdekcsoportok, amelyek tartós ellenőrzést tudnának szerezni a készletek felett. A rendezésben külön csoportot alkotnak az ottani farmerek, akik az időről-időre súlyossá váló szárazság miatt kényszerülnek jelentős tételeket igénybe venni.
Az adott piaci szektorban való tevékenység csak látszólag egyszerű, mert a valóságban ezernyi szabálynak kell megfelelni. Az adásvételt máris támogatja egy sajátos tőzsdei formáció.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.