Az eddigi segélyezési programokban sok fontos célt tűztek ki: a kereskedelem, az infrastruktúra, az egészségügy és az oktatás fejlesztését – hangoztatják az ENSZ Egyetem szakemberei. Bár ezek hasznosságát nem vitatják, a sorrenden mégis változtatni kell, és a tiszta ivóvizet, illetve elemi higiéniai feltételek megteremtést kell az élre tenni. A világon ma mintegy 2,6 milliárd ember számára elérhetetlenek a megfelelő szanitációs feltételek, 1 milliárd számára pedig nem áll rendelkezésre tiszta ivóvíz. Emiatt naponta mintegy 5 ezer gyermek hal meg olyan betegségben – többnyire hasmenéses fertőzésben – amelyet meg lehetne előzni.
A szorgalmazott – és itt-ott kezdeti sikereket mutató – oktatási programokat szintén megbénítja a tisztasági feltételek hiánya. Ahol megfelelő toalettek nem állnak rendelkezésre, ott a lány-gyermekek gyakorta maradnak ki a pubertás-korban az iskolákból, mindenféle továbbtanulási lehetőség nélkül. Emiatt – hangoztatják az ENSZ Egyetem kutatói – a fejlesztési segélyekből többszörös eredményt lehetne kihozni, ha a megfelelő sorrendet alkalmaznák, és első lépésben mindenütt a tiszta víz és tisztálkodási lehetőségek kerülnének előtérbe. Ezek bázisán ugyanis gyors fejlődésnek indulhatnának a helyi vállalkozások – ajánlja a szóban forgó ENSZ-intézmény.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.