Az amerikai Heidrick and Struggles vezetői tanácsadó cég és az Economy Business Unit által közzétett indexet először 2007-ben számították ki, ezt az eredményt frissítették most a 2009-es adatokból kiindulva.
Az index számításakor az általános és felsőoktatás mellett figyelembe vették a kutatásra és fejlesztésre szánt források GDP-hez mért arányát, az üzleti képzések színvonalát, a munkavállalók nyelvi képességeit, az ország tőkevonzó képességet, a várható GDP-növekedést, a munkaerőpiac mobilitását. Az index összesen 44, eltérő módon súlyozott kritérium alapján áll össze.
A közép-európai rangsor első helyén Ausztria áll 57,9 ponttal, második Oroszország 53,8 ponttal, harmadik Lengyelország 46,6 ponttal, negyedik Magyarország 46,2 ponttal. Magyarország 2007-hez képest egy helyet lépett előre, megelőzve Csehországot, amely 2007-ben még harmadik volt, idén viszont már az ötödik helyre szorult.
Az eredmények számos meglepetéssel szolgáltak. Az index szerint például az ukrán általános- és középiskolák jobbak az osztrákoknál, a felsőoktatás terén pedig Oroszország a listavezető. Oroszország ezt jórészt sok, nemzetközileg is akkreditált egyetemének és üzleti iskolájának köszönheti - olvasható az elemzésben.
A munkaerőpiac nemzetközi nyitottsága és mobilitása terén Szlovákia került az első helyre, többek közt azért, mert a népességhez mérten várhatóan ebből az országból folytatnak majd a legtöbben tanulmányokat külföldi egyetemeken. Magyarország egyebek közt az idegennyelv-ismeret alacsony arányának köszönhetően csak a nyolcadik helyet mondhatja magáénak ebben a kategóriában.
A tőkevonzó képesség terén Magyarország a második helyet érte el, ugyanakkor 46,6 pontjával még mindig jelentősen elmarad Bulgária kiemelkedő, 96,6-os pontszámától.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.