Az ipar belföldi értékesítési árai 2010. februárban az előző havihoz viszonyítva 0,8%-kal emelkedtek, a 2009. februárival összehasonlítva nem változtak.
Az ipari exportértékesítés árai a 2010. januárinál 0,9%-kal
magasabbak, a 2009. februárinál 5,4%-kal alacsonyabbak voltak. A belföldi- és az exportárváltozás eredőjeként az ipari termelői árak az előző havihoz képest 0,9%-kal nőttek, az egy évvel korábbihoz mérten
2,8%-kal csökkentek.
Az ipar belföldi értékesítési árai az előző hónaphoz viszonyítva – a januárinál kisebb mértékben – 0,8%-kal emelkedtek februárban.
A feldolgozóipari ágazatok belföldi értékesítési árai 2010. februárban átlagosan 0,6%-kal haladták meg az előző havit. A legnagyobb mértékben ebben a hónapban is a vegyi anyagok, termékek árai nőttek (2,7%),
alapvetően a műanyag-alapanyagok 4,7 és az ipari gázok 1,7%-os áremelkedésének következtében. A kőolajfeldolgozásban egy hónap alatt 1,9, a kohászat, fémfeldolgozásban 1,3%-kal emelkedtek az árak (utóbbi a fémalapanyagok 2,9%-os drágulásának hatása). Mérséklődtek a villamos berendezések (1%), a fa-, papír- és nyomdaipar (0,6%), az egyéb feldolgozóipar és javítás (0,6%), valamint a textil- és bőripar (0,4%) árai.
Az élelmiszer- és gyógyszeripari árak nem változtak, a többi feldolgozóipari ágazatban 0,1 és 1% közötti havi árnövekedés történt. Az ipar belföldi értékesítésében jelentős súlyt képviselő villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás árai februárban 0,9, a víztermelés, -kezelés, -ellátás díjai 0,7%-kal emelkedtek a januári
áremelés áthúzódó hatásaként.
12 havi összehasonlításban – a feldolgozóipari ágazatok belföldi értékesítését tekintve – a legnagyobb mértékben a vegyi anyag, termék gyártása (13,9%), a kőolaj-feldolgozás (9,6%), valamint a villamos berendezések gyártása (2,4%) ágazatokban nőttek az árak. 2009. februárhoz viszonyítva árcsökkenés mutatkozott a kohászat,
fémfeldolgozásban (3,7%), a textil- és bőriparban (3,6%), az ipar belföldi értékesítésében jelentős súlyt képviselő élelmiszeriparban (3%), a fa-, papír- és nyomdaiparban (2,8%), a gép-, gépiberendezés- (1,3%), illetve a járműgyártásban (1,4%). A többi feldolgozóipari ágazatban az áremelkedés mértéke 1 és 1,9% között alakult. A feldolgozóipar egészében az elmúlt 12 hónap alatt 1,5%-kal nőttek az árak. A villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás árai 2,6%-kal alacsonyabbak voltak a 2009. februárinál; a víztermelés, -kezelés, -ellátásé 4,4%-kal haladták meg az egy évvel korábbiakat.
A belföldi értékesítésben az ágazatok rendeltetés szerinti csoportjai közül 2010. februárban az előző hónaphoz képest az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban 1, a beruházási javaknál 0,4%-os árnövekedés mutatkozott, a fogyasztási cikkek árai 0,1%-kal mérséklődtek (azaz gyakorlatilag nem változtak). Az előző év azonos hónapjához mérten az árak az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban 0,4%-kal emelkedtek, a fogyasztási cikkek esetében 1,7, a beruházási javak gyártásánál 1,1%-kal csökkentek.
Az ipar forintban mért exportértékesítési árai az előző hónaphoz képest 2010. februárban 0,9%-kal nőttek, 12 havi összehasonlításban 5,4%-kal visszaestek. Hazai fizetőeszközünk egy hónap alatt az euróhoz viszonyítva 0,7, a dollárhoz képest 5,1%-kal gyengült; a 2009. februárival összevetve az euróhoz mérten 9,2%-kal, a dollárhoz viszonyítva 15,1%-kal erősödött.
Az Európai Unió 27 tagországa ipari termelőiár-indexének 2010. februári alakulásáról szóló Eurostatsajtóközlemény 2010. április 7-én (szerdán) jelenik meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.