BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Oszkó: jelképes a különbség a hiányadatok között

A pénzügyminiszter szerint jelképes a különbség a várt és az előzetes adatok szerinti eredményszemléletű államháztartási hiány között, amelynek alakulását még befolyásolhatják az önkormányzatok végleges adatai.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtökön tette közzé, hogy a kormányzati szektor 2009. évi hiánya - az előzetes adatok szerint - 1.035 milliárd forint volt, a GDP 4 százaléka, ez a 2008. évihez képest 30 milliárd forinttal, GDP-arányosan 0,2 százalékponttal magasabb, és 0,1 százalékponttal több a tervezettnél.

Oszkó Péter az MTI-nek csütörtökön elmondta: az előzetes adtok is igazolják, hogy a kormány "takarékos üzemmódban működött" hiszen a kormányzat által közvetlenül befolyásolható tételek alakulását mutató elsődleges egyenleg a vártnál jobb lett - a tervezett 0,5 százalékos GDP arányos többletnél is valamivel magasabb, 0,7 százalék. Ezt rontotta viszont a kamatkiadások többlete, miután a világgazdasági helyzetből adódóan magasabb kamatok miatt az adósságok utáni kötelezettségekre a tervezettnél többet kellett fordítani.

Az önkormányzatok pénzügyi beszámolóit április végén, május elején kapja meg a Pénzügyminisztérium - jegyezte meg Oszkó Péter, hangsúlyozva, hogy a notifikációs jelentésben szereplő adat így csak egy becslés. Utalt arra, hogy 2008-ban például az előzetes adat még hiányt mutatott az önkormányzatoknál, míg a végleges többletet. A most becsült adat szerint az önkormányzatok valamivel 90 milliárd forint feletti hiánya 0,1 százalékponttal magasabb GDP arányos hiányt mutat a vártnál.

A kormányzat kész a pesszimista becsléseket is közzé tenni - jegyezte meg ezzel kapcsolatban a pénzügyminiszter, leszögezve: "soha nem is volt kétséges, hogy a kormány teljesíti közzétételi kötelezettségeit".

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.