A Goldman Sachs (GS) bankcsoport londoni befektetési részlege által kiadott új felzárkózó piaci áttekintés szerint a forint "továbbra is a legérdekesebb" fizetőeszköz a tágabb értelemben vett közép-kelet-európai térségben. Magyarország - elsősorban a vállalati és a háztartási szektorban - változatlanul adósságtól "túlterhelt", ugyanakkor "masszív" költségvetési konszolidációt hajtott végre, ami hozzájárult a közadósság-állomány stabilizálásához.
Friss devizapiaci adatok itt találhatók
A scájci frank jelenleg valamivel 209 forint felett tartózkodik (209,05), míg egy dollár 230,68 forint, egy euró pedig 283, 89 forintot ér.
Ez az erőteljes konszolidáció - ha folytatják, és szerkezeti reformokkal támasztják alá - a magyar gazdaságot végső soron csökkenő kockázati prémiumokkal, alacsonyabb hozamokkal és fenntarthatóbb növekedéssel jellemzett "pozitív egyensúlyi" állapotba billentheti - áll a GS londoni elemzésében.
A ház szerint ennek alapján a gazdaságpolitikai folytonosság tűnik a kulcstényezőnek a forinteszközök teljesítménye szempontjából.
A Goldman Sachs elemzői azzal számolnak, hogy a Fidesz-kormány erőteljes, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) által is támogatott stabilizációs program mellett fogja elkötelezni magát, így jó ok van a forintkilátások "konstruktív" megítélésére középtávon.
A cég egy korábbi, e hónap elején kiadott térségi deviza- és makro-előrejelzésében 3, 6 és 12 havi távlatban 275, 275 és 270 forintos euróárfolyamot valószínűsített. Ez valamivel gyengébb jóslat a korábbiaknál; a GS előző prognózisában ugyanezekre az időtávokra még 265, 265 és 255 forintos árfolyamok szerepeltek.
A cég a felülvizsgálatot akkor azzal indokolta, hogy "a politikai zajongás" folytatódásának lehetősége további piaci kilengéseket okozhat, és ezért a GS az eddig vártnál fokozatosabb forinterősödéssel számol.
A ház citybeli elemzői ugyanakkor felhívták a figyelmet a magyar költségvetési pozíció jelentős javulására az IMF-program kezdete óta.
A GS saját számításai szerint a strukturális elsődleges magyar államháztartási egyenleg tavaly a hazai össztermék (GDP) 2,75 százaléka körüli többlettel zárt, ami a cég szerint "szokatlan a térségben, sőt az egész világon".
A Goldman Sachs most kiadott új elemzésében is azt írta, hogy a forinteszközök volatilitása erősödhet "a belpolitikai zajkeltés" miatt. Ezt alaposan demonstrálták vezető kormánytisztviselők nemrégiben tett kijelentései, amelyek - éppen az euróövezeti költségvetési válság éleződése idején - párhuzamot vontak Görögország és Magyarország helyzete között - áll a GS új londoni elemzésében.
A június eleji kormányzati nyilatkozatokra más nagy londoni házak is rendre visszatérnek még elemzéseikben.
E héten a Bank of America-Merrill Lynch (BoA-ML) londoni befektetési részlegének felzárkózó piaci helyzetértékelése azt írta: a magyar kormánynak "ki kell még állnia a hitelesség próbáját", a magyar törlesztési képességgel kapcsolatos, június eleji "szerencsétlen" kormányzati nyilatkozatok és "a Fidesz általános populista hajlama" ugyanis azt jelenti, hogy a kormánynak még "sok mindent kell bizonyítania" a piac számára.
A cég szerint mindazonáltal a meghirdetett gazdasági akcióterv és az egyértelmű kötelezettségvállalás a 3,8 százalékos GDP-arányos idei államháztartási hiánycél mellett a konzervatív költségvetési pálya megteremtése felé tett, jó irányú lépés.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.