A pozsonyi SME napilap értesülése szerint a parlamenti választási kampány idején tanúsított titkolózás hátterében a 3,75 milliárd eurósra tervezett költségvetési hiány időarányos részének egymilliárd eurós „túlteljesítése” állhat. A minisztérium visszautasította a politikai manipulációval kapcsolatos vádakat, indoklása szerint „számszaki turbulencia” áll a halasztás hátterében. Frantisek Palko, a leköszönő kormány pénzügyi államtitkára a pozsonyi Hospodárske Novinynak nyilatkozva most péntekre ígérte a negyedéves jelentés közzétételét.
A SME két tekintélyes gazdasági elemzőközpont prognózisát ismerteti a várható hiánnyal kapcsolatban – mind a Közgazdászok Klubja (KEA), mind az INESS intézet tarthatatlannak ítéli a 2010-re előirányzott 5,5 százalékos GDP-arányos deficitet, hacsak radikális megszorító intézkedéseket nem hoz az új kormány. Az előbbi részéről megszólaló Ján Tóth 7,4 százalékosra becsüli az egész évre vetített deficitet, elsősorban a kiadási oldal „elszaladása” miatt. Radovan Ďurana, az INESS intézet igazgatója szerint a bajok forrása, hogy a 2010-es költségvetés 15,2 százalékkal nagyobb kiadást irányzott elő, mint a 2009-es, az adóbevételek ugyanakkor a gazdasági visszaesés miatt bizonyosan elmaradnak majd a 2009-estől. A „politika gazdaságtana” miatt ráadásul valószínűsíthető: a 2010-re tervezett szociális kiadások nagy részét már a választások előtt teljesítette a kormány.
Az alap felállításához szükséges keretegyezményt, amely a görög adósságválság végső megoldásaként szolgálna, a hónap elején egyhangúlag fogadták el az eurózóna pénzügyminiszterei, és tegnap estig kellett volna aláírniuk a tagállamok képviselőinek.
Csakhogy sem a hivatalban lévő, sem a lehetséges leendő pozsonyi kormányzat nem hajlandó ehhez hozzájárulását adni, nehogy az alap ráeső 816 millió eurós részének befizetésére kötelezettséget vállaljon. Szakértők szerint a szlovák ellenállás nyomán az egész EPSA meghiúsulhat.
Az alap felállításához szükséges keretegyezményt, amely a görög adósságválság végső megoldásaként szolgálna, a hónap elején egyhangúlag fogadták el az eurózóna pénzügyminiszterei, és tegnap estig kellett volna aláírniuk a tagállamok képviselőinek.
Csakhogy sem a hivatalban lévő, sem a lehetséges leendő pozsonyi kormányzat nem hajlandó ehhez hozzájárulását adni, nehogy az alap ráeső 816 millió eurós részének befizetésére kötelezettséget vállaljon. Szakértők szerint a szlovák ellenállás nyomán az egész EPSA meghiúsulhat. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.