Innovációs tevékenységükkel az európai feltalálók az egész emberiséget szolgálják – szögezte le Benoît Battistelli, az Európai Szabadalmi Hivatal elnöke, amely szervezet Európa legrangosabb innovációs díját öt kategóriában osztja ki május 19-én Budapesten.
Molnár Béla a KKV-k kategóriájában került a három jelölt közé. Virtuális 3D mikroszkópja a hagyományos mikroszkópia és a digitális képfeldolgozás összeházasítása révén keletkezett, amely lehetőséget kínál az orvosoknak, sőt a távolról tanácsot adó szakértőknek is arra, hogy a beszkennelt szövetminta alapján gyors diagnózist állítsanak fel.
Kategóriájának versenytársai:
Leigh Canham, pSiMedica, QinetiQ (Egyesült Királyság): Az apró, nano-méretű pórusokkal rendelkező szilikon-implantátumok (Bioszilikon) használata lehetővé teszi, hogy a célzott gyógyhatású és gyógykezelési célú hatóanyagokat közvetlenül a tumorokba jutassák (brachyterápia).
Jens Dall Bentzen, Dall Energy Aps (Dánia): Speciális alacsony kibocsátású kemencéje az akár 60% nedvességtartalmú bioüzemanyagok elégetésére is alkalmas, így ideális a környezetbarát, nagy hatékonyságú és ezért költségkímélő biomassza alapú áramtermeléshez a gyárakban és a gyártó üzemekben.
„A 2011-es Európai Feltalálói Díjra pályázók ékes példái annak, hogy az európai vállalkozások szinte minden területen képesek újat létrehozni, ha élvonalbeli termékekről van szó” – mondta Benoît Battistelli, az Európai Szabadalmi Hivatal elnöke. „A találmányok kereskedelmi sikereiket nagyrészt az európai szabványok ésszerű felhasználásának köszönhetik. A szabadalmakból származó bevételek hozzásegítik a vállalatokat ahhoz, hogy évről-évre eurómilliárdokat fektessenek be a kutatás-fejlesztés területén; a vállalatok befektetései pedig a társadalom egészének előnyére válnak. Nagy hangsúlyt fektetünk az európai szabadalmak minőségére, így jogi biztonságot nyújtunk a szabadalmak tulajdonosainak, és a szabadalmak műszaki leírásának közzétételével ösztönözzük a további innovációt. Ezáltal is támogatjuk az európai ipar innovációs kapacitását” – tette hozzá.
A technológiai kreativitás kiaknázása az értékesíthető innovációk területén alapvető eszköz ahhoz, hogy Európa világszínvonalon versenyképes maradhasson – mutatott rá Michel Barnier, az EU belső piacért és szolgáltatásért felelős biztosa. „Egyes fejlődő területeken, például a tiszta energia területén Európa világelső, de másutt volna még mit javulni. A feltalálók tudásalapú társadalmunknak nagyon fontos szereplői, hiszen munkahelyek millióit védik vagy teremtik meg, és fontos szerepet játszanak Európa gazdaságának jövőjében. Az EU egyik legfontosabb kötelessége a helyes keretek kialakítása, hogy hosszú távon is biztosítsuk a vállalkozások innovációs tevékenységét. Az EU-szabadalom egyértelműen ebbe az irányba mutató lépés, hiszen segítségével az európai szabadalmi rendszer egyszerűbbé és átláthatóbbá válik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.