„Az ősz folyamán olyan nem kis falatok kerülnek a kormány elé, mint a nagy ellátórendszerek átszervezése” – fogalmazott tegnap Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője a lovasberényi kormányülés kapcsán. Az, hogy mire jutottak a miniszterek a több százmilliárd forintos megtakarítási kényszer nyomása alatt, valószínűleg csak holnap dől el. Orbán Viktor miniszterelnök a döntések bejelentése mellett egy 3-4 százalékpontos államadósság-csökkentésről is beszél majd az előzetes hírek szerint (lásd keretes írásunkat).
Annak ellenére, hogy a kormányülésen ez a téma is szóba kerül, az bizonyos, hogy a nyugdíjrendszer átalakításáról még holnap sem derülnek ki részletek. A Nemzetgazdasági Minisztériumban (NGM) ugyanis csak holnap egyeztetnek a fő irányokról. Lapértesülések alapján vi-szont olyan jövő rajzolódik ki e téren, amelyben az időskori ellátás egy alap- és egy jövedelemarányos nyugdíjra épül. Az Origo hírportál értesülése szerint a miniszterelnök „ragaszkodik” egy alapnyugdíj bevezetéséhez. Ez nem a jelenleg is létező nyugdíjminimum szerepét venné át, hanem egy alapvető, ám meglehetősen alacsony öszszegű járandóságot biztosítana az időseknek. A körülbelüli mértéke szakemberek szerint havi 40-45 ezer forint lenne. Az viszont egyelőre homályos, hogy ez az alapnyugdíj alanyi jogon járna-e, úgy, ahogy Európa több országában, vagy ennek odaítélését is szolgálati időhöz (az előzetes értesülések szerint 20 évnyihez) kötné a kabinet.
Az alapnyugdíjat egészítené ki az úgynevezett munkanyugdíj, vagyis az az összeg, amely a bér után befizetett járulékokból áll össze, és amelyet a jövőben egyéni számlán vezetnének. Az alapnyugdíj bevezetésével a munkanyugdíjak összege a jelenlegihez képest csökkenne, vagyis előbbi nem adódik hozzá automatikusan a mostani járandósághoz. A kétféle nyugdíj finanszírozása is meglehetősen képlékeny még: a nemzetközi gyakorlat szerint az alapnyugdíjat nem járulékból fizetik, hanem általános költségvetési bevételekből. Ehhez képest az NGM munkaanyaga a munkáltatók 24 százalékos járulékát jelöli meg az alapnyugdíj forrásaként. Utóbbira 10 százalékot fordítanának, hét százalék a munkavállalók egyéni számlájára kerülne, a fennmaradó hét százalék pedig további nyugdíjjellegű kiadásokat (rokkant- és árvaellátásokat) finanszírozna. A munkavállaló béréből levont 10 százalék értelemszerűen az egyéni számlára kerül, a későbbi jövedelemarányos időskori ellátás fedezeteként.
Azt, hogy mindezek együtt járnak-e a nyugdíjak összegének esetleges csökkenésével, egyelőre nem tudni. Orbán Viktor kormányfő viszont már többször hangsúlyozta: olyan szisztémát kell kialakítani, amely „megakadályozza az államadósság újratermelődését”. Vagyis el kell érni, hogy a nyugdíjkasszában ne legyen deficit, ehhez pedig több százmilliárdos megtakarításra van szükség. Könnyen lehet az is, hogy a kabinet végül mégis az úgynevezett svéd modell mellett kötelezi el magát: a választások előtt hallani lehetett ilyen felvetéseket vezető fideszes politikusok szájából. E modell lényege, hogy a járandóságokat a a befizetésekhez köti, így nem teszi lehetővé, hogy a nyugdíjalap egyenlege akár egyetlen évben is mínuszba csússzon. Amenynyiben ez a veszély fenyeget, az indexálási szabályok módosításával áll helyre az alap nullás egyenlege.
Tovább csökken az államadósság
Három-négy százalékpontos újabb államadósság-csökkenést jelent be Orbán Viktor kormányfő holnap. Azt, hogy honnan származik a 800-1000 milliárd forintos csökkentés forrása, egyelőre nem tudni. Kézenfekvő lehetőség a magánnyugdíjpénztáraktól származó vagyonelemek egy részének értékesítése. Emellett az állam rendelkezik még egy mintegy 160 milliárd forintos, azonnal mobilizálható összeggel is a második nyugdíjpillérből. Szóba jöhet az IMF-hitel már lehívott, de el nem költött 1,7 milliárd eurójának a visszafizetése is: ez jelenleg mintegy 465 milliárd forintnak felel meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.