A pénzügyi együttműködésről, szaúd-arábiai befektetésekről, energetikai, agrár-, építő- és vegyipari, továbbá egészségügyi és idegenforgalmi együttműködésről és kereskedelemről tárgyal hétfőtől a szaúdi fővárosban Orbán Viktor. A kormányfőt elkíséri Matolcsy György nemzetgazdasági, Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter, Varga Mihály, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár és népes üzletember-küldöttség is. Azt is megtudtuk, a program még alakul, ennek függvényében más tárcavezetők, államtitkárok is a kiutazhatnak.
Az október 5-ig tartó látogatáson több kétoldalú megállapodást is aláírnak. Ezek területeire következtetni lehet abból, amit Becsey Zsolt volt külgazdasági államtitkár júniusi rijadi tárgyalásai után nyilatkozott: ezek szerint néhány hónapon belül megszülethet a beruházásvédelmi és a kettős adóztatást elkerülő egyezmény. Bizonyos, hogy a vendéglátók felvetik a vízum kérdését, amire – információink szerint – magyar részről azt tudják válaszolni, hogy mindent megtesznek a könnyítésért, amit schengeni övezethez tartozó uniós tagállamként megtehetnek. Szó van arról is, hogy megalakul a Gazdasági Vegyesbizottság, annak tematikus albizottságai, illetve az Üzleti Tanács is.
A szaúdi kapcsolatok stratégiai fontosságúak az Orbán-kormány számára. A világ egyik leggazdagabb országa – a maga mintegy 800 milliárd dolláros tartalékával és a világ legnagyobb olajkészletével – komoly lehetőségekkel kecsegtet részben, mint viszonylag olcsó hitel nyújtója, részben, mint működőtőke-befektető, részben pedig, mint egy 25 millió lakosú, fizetőképes kereslettel rendelkező piac. Ami az előbbit illeti: nem lehet véletlen, hogy júniusban Becseyvel Rijadban járt Pleschinger Gyula, az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) vezérigazgatója is. Korábban lapunknak Miklóssy Ferenc, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) alelnöke, az MKIK arab tagozatának elnöke azt mondta: a tartalék jó részét kezelő Szaúdi Alap kész hiteleket adni, mégpedig a Nemzetközi Valutaalapnál és a Világbanknál kedvezőbb feltételekkel. Mint ismert, ez utóbbi nagyrészt projekteket finanszíroz, Szaúd-Arábia pedig szívesen bekapcsolódna a magyarországi életminőséget javító fejlesztésekbe, például az egészségügy, a vízügy és a környezetvédelem területén.
A cikk teljes terjedelmében csak előfizetőink számára elérhető. A cikket - az összes mai cikkel együtt - egy emelt díjú SMS elküldésével olvashatja el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.