Az MTI előzetes felmérésébe bevont nagy citybeli befektetési és elemzőházak közgazdászai viszonylag széles sávban mozgó, 5,4-5,8 százalék közötti előrejelzéseket adtak a tizenkét havi, teljes kosárra számított februári inflációra. Januárban 5,5 százalékos éves inflációt mértek Magyarországon.
Az előrejelzéssel szolgáló londoni házak közül egyedül a Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport felzárkózó térségi szakértői valószínűsítettek valamelyes lassulást, 5,4 százalékos éves februári inflációt jósolva. A ház elemzői azonban előrejelzésükhöz hozzáfűzték azt a véleményüket is, hogy bár az áfa-emelés, az emelkedő olajár, valamint a forint korábbi gyengülésének késleltetve jelentkező hatása várhatóan továbbra is magasan tartja a magyarországi inflációt, az inflációs pálya "veszíthetett valamennyit fontosságából" a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsának rövid távú kamatdöntései szempontjából, a testület a jelek szerint most már inkább a gazdasági növekedésre összpontosít.
Az előrejelzési sáv felső végén a 4cast nevű nagy londoni pénzügyi elemzőcsoport szakértői állnak, akik 5,8 százalékos éves inflációt jósoltak februárra. A ház elemzői szerint ezúttal elsősorban az élelmiszerár-komponens jelent mind nagyobb felfelé ható inflációs kockázatot Magyarországon, mivel a baromfitelepekre vonatkozó EU-szabályozás végrehajtása mind a tojás-, mind a baromfihús-áraknak felhajtó erőt adott, és ez hozzáadódik az emelkedő üzemanyag- és takarmányárak, valamint az általánosan és globálisan emelkedő élelmiszerárak hatásaihoz.
A 4cast elemzői szerint ugyanakkor az éves árindexben mérséklő tényező lehetett a múlt hónapban az egy évvel korábbi "masszív" cukorár-emelkedésből eredő bázishatás, emellett a tavalyi jó termés enyhítő hatása is még érződik a feldolgozott élelmiszerek árában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.