A KSH adatai szerint februárban 1,1 százalékkal emelkedett az ipari termelés az előző év azonos hónapjához viszonyítva. A termelés kismértékű bővülésében - a szökőnaphatáson túl - elsősorban a járműgyártás eladásainak növekedése, valamint a tavalyinál jóval hidegebb február nagyobb fűtésigénye is szerepet játszott. A munkanaphatástól megtisztított index a termelés 3,4 százalékos csökkenését mutatja.
A termelés az év első két hónapjában 0,3 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakáét. Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított index az ipari termelés 0,8 százalékos februári növekedését jelzi.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője kiemelte, hogy az ipar belföldi értékesítése másfél év után először volt pozitív tartományban: január-februárban 1,4, februárban 3,9 százalékkal nőtt 2011 azonos időszakához képest.
Az új exportrendelések visszaesése mögött a szakértő szerint bázishatás is állhat, és a következő hónapokban a külső rendelések élénkülése várható, erre engednek következtetni a németországi adatok is.
A Takarékbank elemzője kifejtette, hogy márciustól az ipari termelés újra élénkülhet egyrészt a gyengülő bázisok, másrészt egyes javuló német konjunktúramutatók hatására. A legnagyobb hatással azonban a Mercedes március végén induló termelése lehet. Egyes beszállítóknál ugyanis már korábban elkezdődhetett a termelés felfuttatása, amit a márciusban meredeken megugró hazai beszerzési menedzser index is jelezhetett.
Suppan Gergely nagy meglepetésnek nevezte, hogy az új belföldi rendelések 57,1 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit. A KSH értékelése szerint ez egy egyszeri, nagy megrendelésnek köszönhető, amelyet a vegyi anyag- és termékgyártó alágban csaknem háromszoros kiugró emelkedés jelez.
Áprilistól az év végéig ipari termelés 6-8 százalék közötti növekedését várja a Takarékbank, az év egészében pedig azt várják, hogy 5 százalékhoz közeli lehet az ipari termelés növekedése - mondta a szakértő.
Török Zoltán, a Raiffeisen Bank makroelemzője elmondta: februárban is folytatódott az elektronikai ipar termelésének tavaly április óta tartó visszaesése, így a bázishatás áprilistól kezdi majd "kisimítani" az adatokat. A teljes ipari termelésben az elektronikai iparhoz hasonlóan 20 százalékot képviselő autóipar februárra túllendült a megelőző hónapra jellemző megtorpanáson, így összességében kiegyensúlyozta az elektronikai ipari termelés visszaesését.
A szakértő kiemelte még, hogy az energiaipar (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) kibocsátása februárban 6,7 százalékkal emelkedett, főként az előző évinél sokkal hidegebb időjárás hatására.
Török Zoltán szerint áprilisig stagnálás vagy csak kisebb növekedés várható az ipari termelésben, az év negyedik hónapjától azonban részben bázishatások, részben a kecskeméti Mercedes gyár termelésének beindulása miatt bővülhet a kibocsátás. Hozzáfűzte ugyanakkor, hogy a növekedés nem haladhatja meg az 5 százalékot.
Ő is bíztatónak nevezte a belföldi megrendelések jelentős növekedését, és elmondta: az év egészében 2-3 százalékos termelés-bővüléssel számol.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.