BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Sarrazin: Az EU a német és osztrák adófizetők pénzét lopja el

Abba kell hagyni a mentőakciókat - hangoztatta Thilo Sarrazin, a német Bundesbank volt igazgatója a bécsi Die Pressének nyilatkozva, Olaszországra, Franciaországra, Spanyolországra és Görögországra utalva.

A közgazdász az osztrák lapnak adott interjújában azt állította, hogy az eurómentő akciókkal azokat a réseket próbálják bezárni, amelyeket az érintett országok hagytak nyitva, amikor nem tették meg a szükséges gazdasági lépéseket. Az ESM lényegében visszaélés az EU-val, amely azt célozza, hogy a dél-európai fogyasztást észak-európai erőforrásokból finanszítozzák.

A korábban a Bundesbank tagjaként is dolgozó Sarrazin Görögország kapcsán úgy fogalmazott: a pénzügyminiszter helyében már két éve csődöt jelentett volna és egyoldalúan beszüntette volna a kifizetéseket. Ha Athén nem valósítja meg a beígért reformokat, akkor az EU-nak be kell szüntetnie a támogatását – állítja Sarrazin.

Arra a kérdésre, hogy miként ítéli meg az Európai Központi Bank munkáját, a Bundesbank egykori igazgatója kifejtette: "az Európai Központi Bank az első években Ottmar Issing német vezető közgazdász alatt a Bundesbank politikáját folytatta más eszközökkel, ennek azonban már vége. A déli államok teljesen átvették a hatalmat, ez érvényes mind az igazgatóságra, mind pedig az EKB tanácsára."

Sarrazin meglátása szerint a jelenleg rendszerben az osztrák és német adófizetők pénzét lopják el és így mások aratják le a fáradozásaik gyümölcseit. A közgazdász úgy látja, az eurózóna központi bankjának csak az árstabilitásra kéne koncentrálnia, minden más pénzpolitikai kérdésben a nemzeti bankoknak kellene dönteniük. A közbe nem avatkozás szigorú elvét követve minden kiadással kapcsolatos döntést függetlenül hoznának meg a tagállamok.

A lapnak arra a felvetésére, hogy az EU jelenleg éppen az ellenkezőjét hirdeti, Sarrazin úgy válaszolt: a politikusok körülbelül annyit tudnak a monetáris politikáról, mint a droggal kapcsolatos törvényekről, vagyis semmit. A közgazdász 20-25 százalék esélyt lát arra, hogy az euró tíz éves távlatban megszűnik, a leendő tartalékvaluta pedig szerinte a jüan lesz a dollár vagy az euró helyett.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.