„Az igazi kérdés, hogy együtt maradunk-e. Nekünk az érdekünk az, hogy együtt maradjunk” – mondta el az EU kétsebességessé válásának veszélyével kapcsolatban egy háttérbeszélgetésen Martonyi János külügyminiszter.
A kérdés azután került ismét napirendre, hogy szerdán nagyszabású integrációs tervet jelentett be José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke az Európai Parlamentben tartott beszédében. Brüsszel az EU-t „nemzetállamok föderációjává” alakítaná át, a gazdasági mellett a politikai integrációt is mélyítené, és két éven belül javaslatot dolgoz ki egy uniós alkotmányra. Az egységesítés keretében – egyelőre az eurózónán belül – január elsejétől bevezetné a bankuniót, és ennek részeként hosszabb távon az összes euróövezet-beli pénzintézetet közös ellenőrzés alá vonná.
„Ez egy pozitív beszéd volt, ami távlatot adott” – vélekedett Martonyi, hozzátéve: külön kell választani a rövid- és a hosszú távú célkitűzéseket. Előbbiek közé sorolta például a bankuniót, amelyről hamarosan Magyarországnak is állást kell foglalnia. Szerinte egyelőre kérdéses, milyen lesz majd a kapcsolatunk az új rendszerrel.
Ami a távolabbi jövőben megvalósítandó integrációs lépéseket illeti, a külügyminiszter szerint pozitívum, hogy Barroso „a nemzetek föderációjáról, nem pedig az emberek föderációjáról” beszélt. Ez ugyanis egy olyan dolog, amit a „közvélemény be tud fogadni”. Megjegyezte azonban azt is, hogy az uniós szintű föderációhoz politikai legitimitás is kell, e nélkül nem ruházhatnak át jogokat a tagállamok az EU-ra. Egyensúlyra van szükség a valóságos unió és a tagállamok identitása között, figyelmeztetett.
A külügyminiszter a magyar kormány és a trojka közötti hiteltárgyalásokról megjegyezte: a megállapodást meg kell kötni, hiszen ezután az ország a jelenleginél olcsóbban tudná magát finanszírozni a piacokról. Bejelentette, hogy szeptember 20-án Budapestre látogat az új román külügyminiszter, Titus Corlatean. A kormány reméli, hogy a jó viszony a „nyugtalanító jelek és belső nehézségek ellenére” is folytatható.
Az azeri ügyben megjegyezte: a fő feladat a magyar–örmény kapcsolatok rendbetétele. A történtek hátterével kapcsolatban utalt arra, hogy a miniszterek más álláspontot is képviselhetnek egy adott kérdésben, mint a miniszterelnök.
Megjegyezte: „amit a kormányfő dönt, az a kormány döntése”. Hozzátett: ő „lojális a kormányhoz”, és nem kíván lemondani, mivel ez nem szolgálná az ország érdekeit. Azt mondta, „semmilyen gazdasági-pénzügyi megállapodás nem volt” a háttérben, az idő igazolja majd, hogy az azeri fél nem fog kötvényt vásárolni. A Világgazdaság felvetésére, miszerint hogyan befolyásolhatja az azeri botrány a magyar kkv-k exportját segítő kereskedőházak megnyitásának ügyét, azt válaszolta: ez a kérdés nem biztos, hogy összefügg a kormány politikai álláspontjával. Utóbbival kapcsolatban kifejtette: továbbra is „elfogadhatatlannak tartjuk az azeri fél lépését”, azaz a gyilkos szabadon engedését. Szerinte „kérdéses, ezek után hogyan alakulnak a kapcsolataink”.
EKB: elég a bejelentés?
Megerősítette az államkötvény-piaci intervenciók felújítására vonatkozó hajlandóságát az EKB. Ennek feltétele, hogy az érintett ország segítséget kérjen az euróövezeti mentőalapoktól és konszolidálja költségvetését. Panicosz Demetriadesz, az EKB kormányzótanácsának ciprusi tagja szerint a bejelentés is eredménnyel járhat, és egy centet sem kell kötvényvásárlásra költeni, hiszen „senki nem fog végtelen tűzerő ellen spekulálni”.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.