Negyedik hónapja esnek ugyan az árak az eurózónában, de egyre kisebb ütemben, s ez jó hír lehet a defláció ellen küzdő Európai Központi Banknak (EKB). Márciusban mínusz 0,1 százalékos inflációt mért az Eurostat, amely kedden tette közzé a friss adatokat. A legnagyobb mértékben, 0,6 százalékkal januárban került lejjebb az árszint, februárban aztán már csak 0,3 százalékkal. A márciusi további mérséklődésnek az az oka, hogy az olajár kezd megszilárdulni a hordónkénti 45-60 dollár közé eső sávban. Így márciusban az energiaárak 5,8 százalékkal estek, szemben az előző havi 7,9 százalékkal.
A munkanélküliségi ráta is mintha kedvezően változna. Igaz, nagyon szerény ütemben. Az Európai Unió statisztikai hivatala által szintén kedden közölt számsor azt jelzi, hogy februárban 11,3 százalékra mérséklődött az arány a januári 11,4 és a tavaly februári 11,8 százalékról. Az EU huszonnyolc tagállamában az átlagos munkanélküliségi mutató 9,8 százalékra apadt a januári 9,9 és a múlt év második hónapjában mért 10,5 százalékról.
Az Európai Bizottság hétfőn publikált üzleti hangulati indexe is felfelé kapaszkodik, míg a múlt héten nyilvánosságra hozott beszerzőimenedzser-indexek is érdemi élénkülésre utalnak. A német vállalkozások már inkább arra számítanak, hogy árat emelhetnek, s e tekintetben a spanyol cégek is bizakodóbbak, mint voltak akár csak néhány hónappal ezelőtt. A felmérésből kiderül, hogy egyre több vállalat immár a létszám bővítésén gondolkodik. Ezt támaszthatja most alá a friss foglalkoztatási adat. Az üzleti hangulatot érzékeltető index értéke azonban a növekedés ellenére jóval elmarad az adósságválság kirobbanását megelőző 2010-es szinttől.
A derűlátóbb hangulatot a tőzsdék is tükrözik. S márciusi ülésén az EKB már megelőlegezte a bizalmat, mert előrejelzését felfelé módosította. A jegybanki elemző stáb arra számít, hogy 2015-ben 1,5, jövőre 1,9, 2017-ben pedig 2,1 százalékkal bővül az eurózóna gazdasága. S míg idén változatlan marad az árszint, 2016-ban 1,5, 2017-ben 1,8 százalékos inflációs iramot becsül az EKB, vagyis két év múlva kerülhet közel a fogyasztói árindex az éppen két százalék alatti célhoz. Az EKB a gyengülő árfolyamtól, az olcsóbb olajtól és az élénkítést szolgáló, likviditásbővítő eszközvásárlási programtól várja a helyzet jobbra fordulását az évekkel ezelőtt az alacsony növekedés csapdájába esett euróövezetben.
A jegybanki kommunikáció és laza monetáris politika következtében a piacok is újragondolják a maguk számította inflációs pályát, s az öt évre előretekintő ütem emelkedik, közelít a két százalékhoz, ami megkönnyíti a központi banki döntéshozók dolgát is a deflációs veszély elhárításában. E jelenségnek három okát nevezi meg a Financial Times-nak írt cikkében Laurence Mutkin, a BNP Paribas stratégája. Az első a sorban az, hogy az EKB és a japán jegybank hatalmas pénzmennyiséget zúdít a gazdaságokra, s ennek nyomán további húsz központi bank kényszerült kamatcsökkentésre. S ha az amerikai és a brit foglalkoztatási helyzet a jelenlegi ütemben javul, akkor egyre kevesebb kihasználatlan kapacitás marad a rendszerben, és a bérek megindulnak felfelé. A második, hogy az olajárak stabilizálódnak, már nem csökkentik tovább az árszintet. S ehhez kapcsolódik a harmadik ok: az olaj ára olyan szédítő ütemben zuhant nyár óta, hogy a befektetők túlárazták a deflációs veszély hatását.
Az inflációs várakozások ésszerűbb szintre emelkedhetnek, de a válság utáni évek átlagánál így is 0,5 százalékponttal alacsonyabbak. Az előrejelzésben kétségkívül kockázat, hogy a dollár erősödése fékezheti az amerikai inflációt. De az euró gyengülése serkentheti az európait.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.