BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Alulmúlta a magyar GDP-adat a várakozásokat

Magyarország GDP-je 2015 második negyedévében 2,7 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva - közölte a KSH. Az adat jócskán elmarad attól, amit az elemzők vártak: a legtöbben biztosak voltak abban, hogy 3 százalék fölötti lesz a növekedés.

Magyarország bruttó hazai terméke 2015 második negyedévében 2,7 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva - közölte a KSH. A növekedést alapvetően az ipar teljesítményének bővülése okozta. A növekedési ütem mérséklődésének hátterében elsősorban a mezőgazdaság teljesítményének csökkenése áll.

2015 második negyedévében – a szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint – az előző negyedévhez viszonyítva 0,5 százalékkal növekedett a bruttó hazai termék volumene.

Az adat közzététele után a forint kissé gyengült, majd visszatért a reggeli szintek közelébe.

A mostani adatot már egyre többen várták inkább 3 százalék fölé, mint az alá, leginkább a jó idő miatt: a prognózisok arról szóltak, hogy a mezőgazdaság lökheti feljebb az indexet. Ehhez képest a KSH épp az agrárium rosszabb teljesítményével indokolja a vártnál gyengébb adatot.

Továbbra is reális a 3 százalék körüli éves gazdasági növekedés, alapvetően kedvezőek mind a belső, mind a külső gazdasági folyamatok - mondta Banai Péter Benő, a Nemzetgazdasági Minisztérium államháztartásért felelős államtitkára. Mint mondta, második negyedévben mért, 2,7 százalékos éves GDP-növekedés ugyan elmarad a minisztérium 3 százalék körüli várakozásától, azonban mivel első becslésről van szó, az adat még módosulhat. A mezőgazdaság teljesítménye eshetett vissza a tavalyi kiemelkedő értékhez képest a második negyedévben, ezért maradhatott el az adat a várakozástól - tette hozzá.

Az államtitkár szerint az idei első félév 3,1 százalékos növekedése nemzetközi összehasonlításban kedvezőnek tekinthető. Az Európai Bizottság az unió egészére 1,8 százalékos növekedést kalkulált - ismertette.

Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője kiemelte: a GDP várt 3 százaléknál gyengébb második negyedévi 2,7 százalékos növekedési adata a mezőgazdaság gyengébb teljesítménye miatt elmarad az első negyedévben mért 3,5 százalékostól. A mostani számok és kilátások fényében a harmadik és negyedik negyedévben 3 százalék alatti gazdasági növekedésre számít. Az alacsony hitelkiáramlásból az elemző arra következtetett, hogy a beruházások alacsony szintje is szerepet játszhatott a lassulásban. Emellett viszont az ipar, ezen belül is a feldolgozó- és az építőipar teljesítménye hajtotta a gazdaságot, és korábbi negyedévekhez hasonlóan a második negyedévben az export is hozzájárult a bővüléshez, ugyanakkor a lakossági fogyasztás a szolgáltatások terén nem tudott jelentősebben hozzájárulni a növekedéshez - fejtette ki az elemző.

Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint a második félévben várható gyorsulás ellenére, a részletes adatok fényében - amennyiben azok  megerősítik az első becsléseket - valószínűleg felülvizsgálják az idei 3,3 százalékos növekedéssel kapcsolatos előrejelzésüket. Szintén kiemelte: a lendület csökkenését kifejezetten a mezőgazdaság tavalyinál jóval gyengébb teljesítménye okozta. Mivel számos termény esetében a terméseredmények még nem ismertek, nem kizárt, hogy egy későbbi revízió során változik a GDP lefutása. Rámutatott: a második fél évben gyorsulhat a gazdasági növekedés a tavalyi gyenge második fél év miatt is. Egy évvel ezelőtt ugyanis az egyik hazai autógyár két korábbi modelljének gyártását leállította, ami egyszeri kiesést okozott az ipari termelésben, így annak bővülése az alacsonyabb bázis miatt jóval erőteljesebb lehet. Szintén a GDP-növekedés erősödésének lehetőségére utalhat, hogy a tavalyi harmadik negyedévben váratlanul megtorpant a háztartások fogyasztásának emelkedése is. Idén pedig a Takarékbank a foglalkoztatás és a reálbérek növekedése és a devizahitelek elszámolása miatt a fogyasztás további fokozódására számít. A második félévben a kifutó EU-ciklus forrásainak felgyorsuló felhasználása miatt a beruházások is újra élénkülhetnek - vélekedett.

Szőkéné Boros Zsuzsanna, a KSH főosztályvezetője elmondta: a növekedésben az iparon belül a járműgyártás, illetve az elektronikai termékek gyártása volt a meghatározó. A növekedési ütem mérséklődésében szerepet játszott a mezőgazdaság teljesítményének csökkenése - emelte ki.

Az ipar növekedése ugyanakkor kisebb mértékű volt, mint az előző negyedévben - közölte. A szolgáltató ágazatokban a rendelkezésre álló adatok alapján nincs jelentős eltérés az előző negyedévben tapasztalt tendenciákhoz képest - tette hozzá.A Bloomberg elemzőinek konszenzusa az adat publikálása előtt 3 százalékos növekedési ütemről szólt, és bár sokan elképzelhetőnek tartottak ma már ennél valamivel magasabb számot is, de abban mindenki biztos volt, hogy a növekedés üteme lassul az előző negyedévi 3,5 százalékról.

A Takarékbank a második negyedévben 3,2, az év egészében pedig 3,3 százalékos növekedést várt. Indoklásuk szerint míg április és május mind az ipari, mind az építőipari kibocsátásban gyengébb volt (legalábbis a havi növekedési ütemeket tekintve), júniusban mindkét szektorban visszatért a korábban felvázolt pályánkra a növekedés. S bár a kisebb súlyú építőiparban a konjunktúra így is elkerülhetetlenül lecsengőben van, az iparban a tavalyi év második felének gyengébb bázisán 2015 második felében még további gyorsulásra is lehetőséget látnak.

Barczel Vivien, az Erste Bank elemzője szerint a közelmúltbeli adatok inkább csak alátámasztották a korábbi előrejelzéseket, hiszen illeszkedtek a megrajzolt trendekhez. Ő úgy vélte: a második negyedév visszaesése után a harmadikban jöhet el markánsabb lassulás a növekedési ütemben. Ezzel egyetértett Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője is, mondván: a nyári leállások, szabadságolások ekkor éreztethetik majd a hatásukat. Ő azonban úgy vélte, a turizmus teljesítménye okozhat kisebb meglepetést is.

Az OTP elemzői a második negyedévben 3,1 százalékos növekedést vártak. A bank elemzői felfelé korrigálták idei növekedési előrejelzésüket: már 3,3 százalékot vártak a korábbi 3 százalék helyett.

Az elemzők abban egyetértettek, hogy felhasználási oldalon inkább a lakossági fogyasztás húzza a gazdaságot, bár kiemelkedőnek mondják az exportteljesítményt is. Nagy kérdés volt a beruházások alakulása: az autóipari (és egyéb nagy feldolgozóipari) fejlesztések lecsengésével, az elmúlt évi, a választási hajrához kapcsolt állami beruházásokkal magas lett a bázis, és emiatt már az első negyedévben is 6,7 százalékos volt a visszaesés. Azt, hogy mi történt április–júniusban, az adatok beérkezése előtt nem nagyon merte megtippelni senki. Ahogyan a K&H Bank vezető elemzője, Németh Dávid fogalmazott: számára a beruházások alakulása jelentette a sötét lovat.

Az ipar növekedése ugyanakkor kisebb mértékű volt, mint az előző negyedévben - közölte. A szolgáltató ágazatokban a rendelkezésre álló adatok alapján nincs jelentős eltérés az előző negyedévben tapasztalt tendenciákhoz képest - tette hozzá. forrás: KSH forrás: KSH -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.