Eszerint akkor is 2,3 százalékkal emelkednek a reálkeresetek az idén, ha 0,3 százalékra felkúszik az infláció üteme. A felmérés szerint átrendeződött az ágazatok hierarchiája is: folytatva a többéves trendet, az ipari vállalatok idén is átlag feletti fizetésemelést adtak dolgozóiknak, holott régebben ezek a cégek a legfukarabb vállalatok közé tartoztak. A termelő vállalatok között ráadásul jóval az országos átlag alatti a béreket befagyasztó cégek aránya – hívta fel a figyelmet a tanácsadó cég elemzése.
„Ezek a vállalatok már nem csupán a mérnöki, hanem a fizikai dolgozói és operátori munkakörökben is egyre súlyosabb munkaerőhiánnyal küzdenek” – mondta Magyar Szilvia, a Hay Group szenior tanácsadója.
Érezhető ez a trend a kereskedelemben is, az ágazat szintén súlyos szakemberhiánnyal küzd. Az Auchan például 4200 munkavállalót érintő, 10 százalékos, összesen 1,2 milliárd forintba kerülő bérfejlesztésről állapodott meg a minap a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezetével (KASZ). E nélkül ugyanis immár képtelenség úrrá lenni a kritikussá vált ágazati munkaerőhiányon – számolt be a Népszabadság.
A képzett szakemberek egy része külföldre távozik, de a magasabb fizetések miatt egyre többen igazolnak át az autóiparba is. Az Auchan lépése nyomán várhatóan a többi kiskereskedelmi lánc is emelésre kényszerül, már amennyiben szeretnék megtartani vagy még inkább erősíteni jelenlegi álláspiaci pozíciójukat.
A bankszektor azonban küzd az állami terhek és a válság hatásaival: a pénzügyi vállalatok csak az átlag alatti fizetésemelést tudtak végrehajtani. Folyamatosan növekszik ugyanakkor a kifizetett bónuszok aránya, ami azt jelenti, hogy a munkavállalók és a vállalatok egyre nagyobb része képes teljesíteni a kitűzött célokat.
A cég úgy véli: várhatóan tovább nő az alapbéren kívüli juttatások szerepe is. Miközben néhány évvel ezelőtt a teljesítményalapú bónuszok az összes munkavállaló átlagát tekintve a fizetési csomagnak csupán 7 százalékát tették ki, mára ez a szám 9,5 százalékra kúszott fel.
A Hay Group 2016 elejére vonatkozó előrejelzése kevésbé kecsegtető, ami a béremelést illeti. Az elemzők ugyanis 2,3 százalékos inflációt jósolnak, miközben a tervezett béremelés mértéke csak 3 százalék körüli lesz.
A reálbér növekedés tehát folytatódik ugyan, de jelentősen lassul. Kordás László, a Magyar Szakszervezeti Szövetség elnöke hétfőn azt mondta: szakszervezetük stratégiai célja, hogy akkora mértékű legyen a jövő évi emelés, amely hatással lehet akár az elvándorlásra is. Nincs azonban még időpont a jövő évi bértárgyalások megkezdésére a kormánnyal és a munkáltatókkal. A konfliktusok esélyét pedig növeli, hogy a tárgyalófelek mozgástere szűkült a 2016-os költségvetés korábbi elfogadása miatt.
A bértárgyalások során, a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumán azt szeretnék elérni, hogy a nettó minimálbér elérje az egyfős egykeresős létminimum értékét. Ez nagyjából 20 ezer forintos növekedést jelentene.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.