BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Újrakezdődhet a vita az uniós jegybanki lazításról

Németország után az eurózónából is kiugró decemberi inflációs adat érkezett, ez azonban főleg az energia drágulásának tudható be.

Több mint három éve, 2013 szeptembere óta nem látott mértékben, 1,1 százalékkal nőtt az infláció az eurózónában 2016 decemberében – derül ki az Eurostat tegnap közzétett előzetes adataiból. A valutaövezet fogyasztói árindexe a novemberi 0,6 százalékos emelkedés után ugrott ekkorát, majdnem utolérve a legnagyobb gazdaságának számító Németország teljesítményét (ott, mint megírtuk, a Destatis egy nappal korábban ismertetett előzetes számai szerint 0,8-ről 1,7 százalékra szökött fel az infláció). A teljes mutató jórészt az energiaárak miatt lőtt ki: az olajárak növekedése nyomán ezen a soron 2,5 százalékos drágulás mutatkozott decemberben, ez volt az első olyan hónap 2016 második fél évében, amikor nem lefelé ment az energia ára.

A decemberi inflációs adat igazolja az Európai Központi Bank (EKB) 2014 közepe óta tartó lazítási politikáját – ezen belül a lassan két éve zajló kötvényvásárlási program létjogosultságát –, de még elég messze van az EKB „valamivel 2 százalék alatti” célszámától. Sok elemző azonban arra számít, hogy ha az olajárak emelkedése folytatódik – amire van esély, ha betartják a januárban életbe lépett kitermeléskorlátozási megállapodást –, akkor már 2017 első három hónapjában közel kerülhet az infláció a 2003 óta változatlan célhoz. Ez pedig feladhatja a leckét Mario Draghinak, az EKB elnökének, miután az eurózóna jegybankjának kormányzótanácsa tavaly decemberben a kötvényvásárlási program általa szorgalmazott meghosszabbítása mellett döntött. (A program minimális határideje idén március volt, ezt tolták ki decemberig úgy, hogy a havi keretet már áprilistól 80 milliárd euróról 60 milliárdra csökkentik.)

Draghi decemberi sajtótájékoztatóján utalt rá, hogy a hosszabbítási döntés nem egyhangúlag született meg: mint számos korábbi és azóta elhangzott megnyilatkozás alátámasztja, feltehetően Jens Weidmann, a Bundesbank elnöke szállhatott leginkább síkra azért, hogy kezdjék el visszafogni a lazítást. Ezzel a véleményével nincs egyedül: a német inflációs adat megjelenése utána az Ifo gazdaságkutató intézetet vezető Clemens Fuest úgy nyilatkozott a Frankfurter Allgemeine Zeitungnak, hogy ez már az EKB monetáris politikájának exitjét jelzi, és ha az eurózóna mutatója is ezt erősíti meg – amint ez megtörtént –, akkor a jegybanknak március végén le kell állnia a kötvényvásárlással.

Ilyen messzire mások nem mentek el, sőt sok elemző inkább arra hívta fel a figyelmet, hogy az infláció gyorsulása az energia, kisebb részben az élelmiszerek drágulásának következménye. Az e tételek nélkül számolt maginfláció decemberben csak 0,9 százalék volt – alig magasabb a lazítás megkezdésekor mért 0,8 százaléknál –, vagyis még nem a gazdaság élénkülése miatt mennek fel az árak. Nagy a valószínűsége annak, hogy ha eléri is a célszámot a mutató, ez rövid életűnek bizonyulhat, attól függően például, hogy miként alakulnak az olajárat befolyásoló geopolitikai és más tényezők.

Jó lehetett a negyedik negyedév

A politikai változások nagy szerepet játszhatnak az eurózóna gazdasági növekedésében – figyelmeztetett Chris Williamson, az IHS Markit vezető közgazdásza. Hollandiában, Franciaországban, Németországban választások lesznek, a belső kereslet nyomott maradhat a bizonytalanságok miatt – hangsúlyozta Williamson, aki ugyanakkor elismerte, hogy egyelőre a vállalatok nem törődnek ezzel. A közgazdász ezzel a végleges decemberi kompozit beszerzésimenedzser-indexet (PMI) kommentálta: a feldolgozóipart és a szolgáltató szektort is felölelő aktivitási mutató 2011 májusa óta

a legmagasabbra, 54,4 pontra emelkedett a novemberi 53,9 pontról. Az IHS Markit számításai szerint ennek alapján a negyedik negyedévben 0,4-0,5 százalékkal bővülhetett a GDP az eurózónában, szemben a harmadik negyedévi 0,3 százalékkal.

a legmagasabbra, 54,4 pontra emelkedett a novemberi 53,9 pontról. Az IHS Markit számításai szerint ennek alapján a negyedik negyedévben 0,4-0,5 százalékkal bővülhetett a GDP az eurózónában, szemben a harmadik negyedévi 0,3 százalékkal. A cél közelébe kerülő fogyasztói árindex nehéz helyzetbe hozhatja Mario Draghit, az EKB elnökét Fotó: AFP -->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.