Az 1,6 százalékos negyedik negyedéves gazdasági növekedés azért is meglepő, mert a Világgazdaság által korábban megkérdezett tíz banki elemző és gazdaságkutató prognózisából készített medián alapján 2 százalékos növekedést várhattunk, és ez megegyezett a többi elemzői konszenzussal. A tavalyi harmadik negyedévben 2,2 százalékkal nőtt a GDP, ehhez képest is lassult a növekedés dinamikája.
2016 negyedik negyedévében – a szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint – az előző negyedévhez mérten 0,4 százalékkal bővült a bruttó hazai termék volumene. A szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint az előző év azonos időszakához viszonyítva 1,5 százalékkal nőtt a GDP volumene - közölte a KSH. A GDP növekedés a tavalyi év egészében 2 százalékos volt a nyers adatok alapján, naptárhatástól megtisztítva (kiszűrve például a szökőnaphatást) viszont 1,8 százalékkal nőtt a gazdaság.
A statisztikai hivatal közleményéből arra következtethetünk, hogy a lakossági fogyasztás lehetett a magyar gazdaság húzóereje a negyedik negyedévben, de ahogyan kiemelik, a jó mezőgazdasági év is hozzájárult a növekedéshez. Tavaly azonban már nem teljesítettek olyan kiemelkedően a nagy autógyártók, így az ipari termelés gyengélkedett, az építőipar pedig az EU-források hiányától szenvedett. Az építőipar csaknem 15 százalékkal esett vissza a tavalyi év egészében.
Átmeneti lassulás
A Nemzetgazdasági Minisztérium közölte, hogy 2016-ban az uniós források átmeneti szünetelése ellenére sikerült 2 százalékos növekedést elérni. "A tavalyi növekedés megítélésekor fontos hangsúlyozni, hogy a külső és a belső egyensúly tovább erősödött" – írta a tárca. A külkereskedelmi egyenleg tavaly soha nem látott rekorddal 10 milliárd eurót tett ki, míg az államháztartás hiánya is jócskán elmaradt a 3 százalékos küszöbtől. Az NGM úgy véli, a bérmegállapodásnak köszönhetően idén magasabb növekedési pályára állhat a magyar gazdaság. A szaktárcánál 4 százalék feletti bővülésre számítanak.
Elemzők szerint idén már gyorsabb gazdasági növekedés várható. Suppan Gergely, a TakarékBank vezető közgazdásza lapunknak korábban azt mondta, hogy az idei első negyedévben bázishatások miatt eleve lesz egy megugrás, amire ráerősít a béremelések miatt várható fogyasztásélénkülés és a beruházási boom. Ürmössy Gergely, az Erste Bank vezető elemzője úgy véli, a növekedés hajtóereje a lakossági fogyasztás lehet, emellett várhatóan – az EU pénzek nyomán – magukhoz térhetnek a beruházások is.
„Az európai konjunktúra továbbra is törékeny, a protekcionizmus esetleges általános térnyerése rombolja a globális kereskedelem kilátásait, ami a kis nyitott gazdaságokat, mint amilyen Magyarország, érzékenyen érintené” – figyelmeztetett Ürmössy Gergely. Kiemelte, speciális magyar tényező, hogy bizonyos hazai autóipari kapacitások is leállnak idén. Szerinte az importot duzzaszthatja a felpörgő fogyasztás, illetve az erősödő beruházási aktivitás, így a 2017-re várt növekedésgyorsulásban főleg a belső keresleti elemek fognak dominálni. Az elemzők 3,3–4 százalék közötti GDP-növekedést tudnak elképzelni az idei évre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.