Németországnak még azelőtt garanciákra van szüksége, hogy a Huawei nem szolgáltat ki adatokat a kínai kormánynak, hogy a cég részt venne az 5G-mobilhálózat kiépítésében – közölte Angela Merkel kancellár Tokióban. Ugyanezt ismételte meg Berlinben Peter Altmaier pénzügyminiszter is, aki hangsúlyozta, hogy csak biztonságos technológiát lehet alkalmazni a német 5G-hálózatnál, a szabályok ezen a területen egyértelműek, és azokat minden szolgáltatónak be kell tartania. Az Egyesült Államok kezdeményezésére került napirendre a Huawei kizárása a hálózatépítési tenderekből, de korábban a német és több más európai kormányzat is kétséget fogalmazott meg a biztonsági kockázatokat illetően.
A legnagyobb európai távközlési szolgáltató vállalat, a Deutsche Telekom (DT) egy hete még a Bloomberg értesülése szerint egy belső, bizalmas munkadokumentumban azt hangsúlyozta, hogy ha kizárnák a Huaweit a tenderekből, akkor Európa lemaradna a következő generációs mobil távközlési hálózatok telepítésében az Egyesült Államok és Kína mögött. Egy ilyen döntés legalább kétéves késést és több milliárd eurós kárt is okozna, mivel a Huawei berendezéseiből épült fel az 5G alapját jelentő 4G-rendszer is, és ezeket ki kellene váltani, el kellene távolítani. Peter Pellegrini szlovák kormányfő is arra figyelmeztetett, hogy nem kellene elhamarkodott lépéseket tenni, amíg nincsenek meggyőző bizonyítékok a Huawei ellen.
Az Európai Bizottság ennek ellenére arra készül, hogy de facto kitiltsa a Huaweit az európai uniós 5G-hálózat kiépítéséből – írta a napokban a Reuters, részletek említése nélkül. Emellett a mobilszolgáltatók nemzetközi érdekképviseletét ellátó GSM Association (GSMA) is azt javasolja a tagjainak, hogy vitassák meg a Huawei legfontosabb piacokról való kizárásának lehetőségét, annak ellenére, hogy ez a lépés több évvel visszavetheti a fejlesztéseket. A kérdést a GSMA legközelebbi, február végén rendezendő igazgatótanácsi ülésén vitatják meg Barcelonában.
Biztonsági okokra hivatkozva már több ország megtiltotta a Huawei részvételét az 5G-hálózat kiépítésében, a többi között az Egyesült Államok, Ausztrália. Legutóbb, múlt héten, miután a cseh kiberbiztonsági és információs hivatal felhívta a figyelmet a biztonsági kockázatokra, Csehországban is kizárták a kínai társaságot egy állami pályázaton való részvételből. A Mladá Fronta Dnes szerint az országos pénzügyi igazgatóság több mint félmilliárd korona (6,3 milliárd forint) értékű tenderében nem vehet részt, amelyet az adóbevallásokat leegyszerűsítő portál létrehozásáról írtak ki.
A teljes cikket a Világgazdaság szerdai számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.