BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Embert nem találnak, a gépektől tartanak

Ma már léteznek olyan innovatív építőipari munkagépek, amelyekkel élőmunkát lehetne spórolni. Ám ezeket a nagy értékű eszközöket gyakran nem merik rábízni a dolgozókra, mert nincs kellő tapasztalatuk.

Tovább száguld az építőipar, a tavalyi 22,3 százalékos növekedés után a termelés volumene januárban 29,1 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. A munkaerőhiány fojtogató, becslések szerint 60-80 ezer ember hiányzik a szektorból, ennek kapcsán Ézsiás Miklós, a Peri Kft. ügyvezetője a Világgazdaságnak elmondta:

sok építőipari cég még mindig inkább több élőmunkával dolgozik, mint hogy beruházna egy-egy olyan innovatív termékbe, amellyel gyorsabban és hatékonyabban teljesíthetné a megbízást.

Úton a müncheni Bauma építőipari vásárra, ágazati szakemberekkel beszélgettünk, többen egyetértettek abban, hogy már léteznek a terheket jelentősen csökkentő technológiák és termékek, de el is kellene kezdeni használni őket.

A magyar építőipar konzervatív, tart az újdonságoktól. Az új termékek bevezetéséhez kézzelfogható eredményeket kell mutatnunk az ügyfeleknek, hogy miért éri meg beruházni egy-egy újdonságba, illetve mekkora megtakarítást eredményez majd. Digitális megoldásokkal még nehezebb átütni ezt a falat

– tette hozzá Ézsiás Miklós.

Fotó: Móricz-Sabján Simon

A Market Építő Zrt. leányvállalata, a Moratus Kft. vezetői szerint ahhoz, hogy a hazai cégek felelősen dönthessék el, milyen stratégiát követnek, figyelniük kell, milyen fejlődési irányok vannak külföldön: lépést kell tartani a technológiával és az iparral. Amit csak lehet, adaptálni kell a magyar piacra, az innovációkra részben azért van szükség, hogy kezelni lehessen a munkaerőhiányt. Mégis úgy látják, szét kell választani a munkaerő és az iparági hatékonyság kérdését, és az építőiparban most nemcsak termékfejlesztésen kell gondolkodni, hanem komplett vállalatirányítási rendszereket kell újragondolni: hogyan irányítsák az építkezéseket, hogy lehet nyomon követni a teljesítményeket, miként legyenek elhatárolva a feladatkörök, és melyek a jó tervek. Kézzelfogható eredményeket az hozna, ha több időt és energiát fordíthatnának az előkészítésre és a tervezésre, jobban szerveznék a mérnöki cégeket.

A teljes cikket a Világgazdaság pénteki számában olvashatja

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.