BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Szerbia felől érkezhet akár az összes gáz

Az energiahivatal feltételekkel hozzájárult, hogy létrejöjjön az ország éves gázigényének nagyjából megfelelő importkapacitás a magyar–szerb határon. A projekt kellő piaci érdeklődés híján is megvalósulhat, ellátásbiztonsági okból.

A Magyarországon felhasznált földgáznak akár az egésze is Szerbia felől érkezhet 2022 októberétől, ha az FGSZ Földgázszállító Zrt. megvalósítja a tízéves fejlesztési tervének erre vonatkozó részét. Az évi 9,8 milliárd köbméteres importot lehetővé tévő kapacitás létrehozását a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) több feltétellel, de jóváhagyta. Az országban tavaly mintegy 9,9 milliárd köbméter gáz fogyott az előzetes adatok szerint, ebbe már beleértendő a belföldi termelésű szénhidrogén is.

Alaphelyzetben Magyarországnak nem lenne szüksége ekkora Szerbia felőli behozatalra (és a beruházással kapcsolatos kiadásokra), hiszen a délről remélt orosz gáz behozható Ukrajna felől is a meglévő vezetékeken, amelyek kihasználtsága ráadásul csökkenne az új útvonal üzembe helyezésével. Az FGSZ terveiben azért hangsúlyos mégis a szerbiai fejlesztés, és a hivatal is azért támogatja, mert készülni kell azokra az évekre, amikor az oroszországi Gazprom Ukrajna elkerülésével kívánja gázzal ellátni Európát. Ennek jele lehet, hogy máig nem írták alá a jövő évre vonatkozó orosz–ukrán tranzitszerződést, viszont soha nem tapasztalt lendülettel töltik a hazai – mellette az

európai – gáztárolókat.

Fotó: MTI / Balázs Attila

Mindazonáltal a MEKH jóváhagyása csak akkor él, ha az FGSZ sikerrel veri dobra a magyar–szerb határpont kapacitásait az október 29-ig megindítandó aukcióján, de előtte még letesz a hivatal asztalára egy olyan tervet is, amelynek alapján a beruházása 2022. október 1-jére alkalmas lesz a kereskedelmi üzemre.

A teljes cikk a Világgazdaság szerdai számában olvasható

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.