VG: A beérkező adatok alapján valós az euróövezeti recessziós veszély?
Christian Ketels: Mély válságot nem várok, inkább egy elnyújtott, gyenge periódust alacsony növekedéssel. Természetes folyamat a lassulás, az euróövezet a gazdasági ciklus végére ért, és külső és belső politikai kockázatok is terhelik. Ehhez járul hozzá, hogy az uniónak amúgy is komoly változáson kell keresztülmennie: digitalizálódnia kell, és alkalmazkodnia a klímaváltozáshoz.
Működhet az Európai Központi Bank új lazítócsomagja?
Egyelőre a részvénypiacok oldaláról látható pozitív hatás, de nem tudni, hogy a reálgazdaságban ez működni fog-e. Ugyanakkor a csomagnak önmagában nem is kell működnie, Draghi is hangsúlyozta, hogy szükség van a tagállamok hozzájárulására.
Nem áttörése a fiskális és monetáris politika közti határnak, hogy az EKB-elnök költekezésre szólítja fel a tagállamokat?
Nem, inkább azt a felvetést látom a határ megsértésének, hogy a jegybankároknak legyen konkrét beleszólásuk a fiskális stimulusba. Jobban aggaszt, hogy a költekezés túl kevés lesz, és túl későn érkezik majd: egy infrastrukturális program hosszú idő, és csak akkor hatásos, ha valós igényt elégít ki. Sokat számít a piaci pszichológia is: a piac a leendő fiskális stimulusról gondolhatja, hogy kevés.
Ennyit számít a pszichológia? Muszáj hinnie a piacnak a sikerben, hogy működjön a csomag?
Igen. Európában és az Egyesült Államokban is probléma, hogy nagy a különbség aközött, amit a jegybank mond és amit a piac hisz. Ez önmagában is képes kockázatot és bizonytalanságot szülni.
A teljes interjút a Világgazdaság keddi számában olvashatják
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.