BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A digitális adó teszi feszültté Franciaország és az USA közti kapcsolatot

Adót vetnek ki például a Facebook, az Amazon, az Apple és a Google franciaországi érdekeltségeire.

A francia gazdasági miniszter nagyon nehéznek minősítette Franciaország és az Egyesült Államok tárgyalásait az internetes óriáscégekre kivetett digitális adóról, és arra figyelmeztetett, korántsem biztos, hogy elkerülhetőek lesznek az amerikai kormányzat által kilátásba helyezett, akár már szerdától érvényes pótvámok.

Az LCI francia hírtelevíziónak adott nyilatkozatában Bruno Le Maire elmondta, hogy

a francia kormány kész lépéseket tenni az Egyesült Államok irányába, tett is bizonyos javaslatokat, s reményei szerint szerdára megállapodásra jutnak.

Ugyanakkor úgy fogalmazott, hogy soha életében nem folytatott még ilyen nehéz tárgyalásokat, és egyáltalán nem biztos a győzelem.

A tavaly júliusban elfogadott törvény értelmében 3 százalékos adót vetnek ki azon nagy technológiai vállalatok franciaországi bevételeire, amelyeknek a digitális szolgáltatásokból származó éves forgalma világszinten eléri a legalább 750 millió eurót, és ebből legalább 25 millió euró Franciaországon belül keletkezik.

Ez a négy legismertebb amerikai óriásvállalattal (Facebook, Amazon, Apple és a Google anyavállalata, az Alphabet) együtt harminc nagy céget érint, többségük amerikai.

Az Egyesült Államok decemberben válaszul azzal fenyegette meg Franciaországot, hogy évi 2,4 milliárd dollár értékben bizonyos francia árucikkekre – a sajtoktól kezdve a joghurtokon, a pezsgőkön, a kozmetikai termékeken keresztül a kézitáskákig – jelentős, esetenként 100 százalékot is elérő pótlólagos vámot vet ki.

Fotó: AFP

Bruno Le Maire, aki elismerte, hogy „szörnyű csapás” lenne a francia bortermelésre a pótvámok bevezetése, gyakran tárgyal az amerikai illetékesekkel. Hétfőn este a svájci Davosban újra megbeszélést tart majd Steven Mnuchin amerikai pénzügyminiszterrel.

Le Maire ezzel együtt leszögezte, „nyilvánvalóan nem” hajlandó engedni és gyakorlatilag nullára csökkenteni a 2019. január 1-jétől visszamenőleges hatállyal érvényes digitális adó 3 százalékos kulcsát arra várva, hogy a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) keretein belül elfogadják a digitális nagyvállalatok megadóztatásának szabályait.

Azt próbálom megértetni amerikai barátainkkal, hogy a küzdelem nem Franciaország és az Egyesült Államok, vagy Európa és az Egyesült Államok között folyik, a küzdelem azért folyik, hogy a digitális nagyvállalatok tevékenységét igazságosan adóztassák meg

– fogalmazott Le Maire.

A várakozások szerint az Európai Unió és az Egyesült Államok között egyre mélyülő kereskedelmi vitákról -, különös tekintettel a francia digitális adó ügyére – szó lesz Donald Trump amerikai elnök és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke e heti találkozóján Davosban. Phil Hogan kereskedelmi biztos, aki a múlt héten Washingtonban Steven Mnuchin mellett Robert Lighthizer kereskedelmi főképviselővel is egyeztetett, jó kezdetnek nevezte ezeket a tárgyalásokat, de elismerte, hogy még sok munkára van szükség a megegyezéshez.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.