Ilyenfajta válságra, mint a mostani, nem emlékszünk. Önök hogy viselik?
A múlt év példátlan nehézségek elé állított mindenkit, mindent másként kellett csinálnunk, mint eddig. Honlapunkon, Facebook-oldalunkon naponta frissítettük a híreket, hetente több alkalommal küldtünk hírlevelet, továbbítottuk az MKIK „túlélőcsomagjait”. Segítettük az eligazodást az információözönben, a tagjainkon kívül a regisztrált vállalkozásoknak is, ennek a hozadéka az önkéntes tagi kör bővítése lehet. A turizmus, a vendéglátók, a szolgáltatási ágazatok egy része elé jókora kihívások kerültek. A segítőközponti intézkedések közül kiemelném a Széchenyi-kártya program válságkonstrukcióit, ezekre hihetetlen kereslet mutatkozott kamaránk ügyfélszolgálatain. Bízunk abban, hogy az oltásokkal a vírus leküzdhető, és őszintén remélem, hogy néhány hónap múlva munkánkat már a régi kerékvágásban végezhetjük.
Tavaly a foglalkoztatási mutatókat tekintve Somogy a középmezőnybe küzdötte fel magát – aztán jött a járvány második hulláma…
A megyében a vállalkozói pályázatok eredményessége mind értékben, mind műszaki tartalomban növekvő tendenciát mutat. Ezek a fejlesztések és beruházások is nagyban hozzájárulnak a foglalkoztatottság bővüléséhez. A megyei szakképző iskolák egyre több olyan szakembert bocsátanak ki, akik itt helyben találják meg a számításaikat. Megnőtt a vállalati átképzések, továbbképzések aránya. Lassan beérik a kamara sok-sok erőfeszítésének a gyümölcse, amit a pályaorientáció terén fejtett ki hosszú időn keresztül. Hozzájárul ehhez a tendenciához, hogy egyre több fiatal tér haza külföldről, és itthon kamatoztatja a megszerzett tudást, tapasztalatot. Nem utolsósorban megemlítendő, hogy a vállalkozásindítási támogatás lehetőségével is mind többen élnek.
Az átlagkereset a középmezőnyben van, de az alján, a beruházások pedig nagyot estek. Lassú lesz a kilábalás? Az ipar nem tűnik erősnek.
Szisztematikus fejlesztésekre van szükség a térségben a környezeti infrastruktúrában. Fontos előrelépés volt a 67-es gyorsforgalmi út megépítése, ezzel Somogy minden bizonnyal még vonzóbb befektetési célpont lesz. Azonban nemcsak új befektetőkre kell számítani, menedzselni kell a már itt lévő vagy „őshonos” vállalkozások fejlesztéseit is. Fontos felismerni, hogy egy vállalkozásnak önmagát is menedzselnie kell. Ennek tudatosítása érdekében kiemelt szerepet vállal a Somogyi Kereskedelmi és Iparkamara szemléletformáló képzéseivel, workshopjaival. Azt tapasztaljuk, hogy a generációváltó vállalkozásoknál egyfajta szemléletváltás is zajlik, ami kedvez az innovációs törekvéseknek. Nagy várakozással tekintünk a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem kaposvári campusában zajló munkára. Az intézmény sokkarúságával, sokoldalúságával reményeink szerint érdemben fogja segíteni a vállalkozások fejlesztéseit, elsősorban a feldolgozóiparban. Hiszem, hogy a somogyi iparnak van jövője, ehhez hozzájárulnak a létrejövő ipari parkok, valamint a hadiipar bekapcsolódása. Somogy gazdasági fejlődése évszázadok óta ciklikus, mindig voltak jobb és rosszabb időszakok.
A megye kitettségét mutatja, hogy a világgazdaságban zajló negatív tendenciák rendre beszűrődnek térségünkbe is. Alapvetően mezőgazdasági megye volt mindig, de ez a szerepkör lehet előnyös is, ha az itt megtermelt javakat helyben dolgozzuk fel, és több hozzáadott értékkel növeljük a minőséget. Kamaránk tagjai között számos olyan vállalkozás van, amely ezen a téren példát mutathat. Tagadhatatlan, mélyről jövünk, de bízom benne, hogy az erőforrásaink még hatékonyabb kihasználásával töretlenül fejlődünk tovább. A turizmus is kitörési pont lehet. Ebben szerepet játszhat a gyógy- és termálturizmus, valamint a törekvés a balatoni szezon meghosszabbítására. Ezt szolgálja a wellness-, az egészség-, a kerékpáros-, a bor- vagy éppen a gasztroturizmus feltételeinek megteremtése és népszerűsítése.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.