Márciusban a kivitel volumene 4,4 százalékkal kisebb, a behozatalé 2,2 százalékkal nagyobb volt az előző év azonos időszakinál. A passzívum 708 millió euró volt, az egyenleg 1,6 milliárddal romlott az egy évvel korábbihoz képest. Februárhoz viszonyítva az export szezonálisan és munkanappal kiigazított volumene 6,4, az importé 4,4 százalékkal csökkent – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az év harmadik hónapjában a kivitel értéke 12,1 milliárd euró (4570 milliárd forint), a behozatalé 12,8 milliárd (4835 milliárd forint) volt.
Az egy évvel korábbi adatokhoz képest euróban kifejezve az export értéke 8,8, az importé 25 százalékkal nőtt, míg naptárhatással kiigazítva a kivitel volumene 5,6 százalékkal mérséklődött, a behozatalé 0,6 százalékkal bővült.
A termék-külkereskedelmi egyenleg tehát 1,6 milliárd euróval romlott, a KSH első becslésében közöltnél 205 millióval kedvezőtlenebb az adat.
A külkereskedelmi termékforgalom forintban mért árszínvonala a kivitelben 18, a behozatalban 26 százalékkal emelkedett az előző év azonos hónapjához viszonyítva. A cserearány 6,7 százalékkal romlott. A forint árfolyama az euróhoz mérten 3,1, a dollárral szemben 11 százalékkal gyengült.
A feldolgozott termékek exportvolumene 2,2, importvolumene 9,0 százalékkal nagyobb lett. A vas és acél, a szakmai tudományos ellenőrző műszer, valamint a gyógyszer, gyógyszerészeti termék forgalma döntően hozzájárult a mindkét oldali volumennövekedéshez. A feldolgozott termékek árufőcsoport az exportban 0,7 százalékponttal mérsékelte a teljes kivitel csökkenését, az importban pedig 3,4 százalékponttal növelte a teljes behozatal volumennövekedését.
Az energiahordozók exportvolumene 21, importvolumene 6,2 százalékkal nagyobb volt az előző év azonos időszakinál. Az exportoldali forgalomváltozás döntően a természetes és mesterséges gáz volumenének változásával, míg az importoldal esetében a villamos energia volumennövekedésével magyarázható. Az energiahordozók a teljes export csökkenésének mértékét 0,4 százalékponttal fékezték, az import növekedését pedig ugyanekkora mértékben támogatták.
Az élelmiszerek, italok, dohány kivitelének volumene 8,3 százalékkal kisebb, a behozataláé 5,0 százalékkal nagyobb lett.
Mindkét oldali forgalomváltozáshoz döntően a gabona és gabonakészítmény, valamint a hús és húskészítmény járult hozzá, ezeken kívül az exportoldali forgalomcsökkenést az élő állat, az importoldali volumennövekedést az állati takarmány és az ital befolyásolta.
Az árufőcsoport által realizált volumenváltozás a teljes export csökkenését 0,6 százalékponttal növelte, az import növekedéséhez pedig 0,3 százalékponttal járult hozzá.
Az EU tagállamaiba irányuló kivitel volumene 2 százalékkal kisebb, az onnan érkező behozatalé 1,5 százalékkal nagyobb lett. A termék-külkereskedelmi mérleg 822 millió euróval romlott, 217 milliós többlet keletkezett. Az export 78, az import 72 százalékát bonyolítottuk le ebben a viszonylatban. Az EU-n kívüli országokkal folytatott kereskedelemben a kivitel volumene 12 százalékkal csökkent, a behozatalé 4,3 százalékkal nőtt. A termék-külkereskedelmi egyenleg ebben a viszonylatban 737 millió euróval romlott, 925 milliós passzívumot mutatott.
A KSH végül megjegyzi, hogy az első negyedévben a kivitel értéke 34,0 milliárd euró (12,4 ezer milliárd forint), a behozatalé 35,1 milliárd (12,8 ezer milliárd forint) volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.