A termelés érezhető csökkenéséhez, munkahelyek megszűnéséhez vezetne vállalati vezetők szerint a gázellátás hosszabb ideig tartó zavara – derül ki a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (DUIHK) tagvállalatai körében júliusban végzett gyorsfelmérés eredményeiből.
A vállalatok versenyképességét terhelő hatalmas energiaár-emelkedéseket a legtöbb cég áthárítaná az ügyfelekre, ugyanakkor
a többség fokozott mértékben szeretne végrehajtani energiatakarékossági és az energiahatékonyság növelését célzó intézkedéseket
– írták a 60 cég válaszait tartalmazó kutatásról készült, csütörtökön nyilvánosságra hozott összefoglalóban.
A felmérésből az is kiderül, hogy rövid távon a vállalatok fő prioritása az energiaellátás biztosítása. A gázellátás rövid távú korlátozása a megkérdezett cégek harmada számára nem járna számottevő következményekkel, azonban 35 százalékuk a termelés csökkenésével számol egy ilyen esetben.
Egy hosszabb szünet a gázellátásban mára cégek 42 százalékánál a termelés csökkentését, több mint egyharmaduk számára a teljes leállást jelentené, 45 százalékuk elbocsátásokra is kényszerülne.
Az ipari vállalatok terén még rosszabb az arány, közel kétharmaduknak kellene lehúznia a rolót.
A vállalatok majdnem fele szerint az is negatív hatással járna, ha a beszállítóknál jelentkezne ellátási zavar, vagyis a magyarországi energiaellátás zavartalansága esetén is az energiaellátási gondok begyűrűzését várják a cégek.
A megkérdezettek több mint fele már szerződéssel biztosította idei gázszükségletét, azonban minden hatodiknak még új szerződéseket kell kötnie ehhez. A résztvevők körülbelül egyharmada nem válaszolt erre a kérdésre. A vállalatok negyedénél van vészhelyzeti terv az energiaellátás akadozása esetére, 37 százaléknál folyik ezen tervek kidolgozása, míg 36 százalék nem tartja szükségesnek ennek elkészítését.
A felmérésben résztvevők felénél idén már emelték a gáz- és áramdíjakat, további 20 százalékuknak már kilátásba helyeztek áremelést. Az emelés mértéke igen eltérő, a válaszok szerint
a gáz esetében akár 650 százalékos, a villamosenergia esetében pedig 500 százalékos ugrás is előfordult,
a medián áremelkedés a gáz esetében mintegy 210 százalék, a villamosenergiánál pedig körülbelül 160 százalék.
A vállalatok mintegy kétharmada attól tart, hogy az áremelések negatív hatással lesznek működési eredményükre, mintegy egyharmaduk ezért elhalasztaná a már tervezett beruházásokat is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.