A Hegyközségek Nemzeti Tanácsa (HNT) a honlapján tette közzé nyolc borvidék szőlőárprognózisát, ami a várható átlagárakat jelenti. Több borvidék – így a szekszárdi és a tolnai is – nem hirdette meg az árprognózisát.
Az egyes ügyletek során alkalmazott árakat még számos egyedi tényező (többek között a szőlő minősége, a termőhely, a két fél üzleti kapcsolatának sajátosságai) befolyásolja
– írja a TEOL. A borszőlőárak tényleges alakulása a borpiaci kereslettől is függ, mivel a borászatok az előállítandó bor minősége és célpiaca szerint eltérő igényekkel jelenhetnek meg a szőlőpiacon.
A szőlőárprognózissal nem rendelkező borvidékeken a piacszervezési intézkedés hatálya alá tartozó ügyletek során a felek csak szerződéses jogviszony keretében értékesíthetik és vásárolhatják a borszőlőt – áll a közleményben. A lap négy borvidéket választott ki azok közül, amelyek szőlőárprognózist tettek közzé, ezek a pécsi, a móri, a kunsági és a Balaton-felvidéki borvidékek, és ugyanannak a szőlőfajtának az árait hasonlította össze.
A pécsi borvidéken a kékfrankos nettó ára 200 forint kilónként, a chardonnay-é 200, az olasz rizlingé 200 és a sauvignoné is 200 forint.
A móri borvidéken a chardonnay nettó ára 128 forint, a sauvignoné 124 forint. A kunsági borvidéken a kékfrankosért 103, a rizling fajtákért 112 forint a nettó árat ajánlanak. A Balaton-felvidéken a chardonnay-ért 150, a kékfrankosért 180, a sauvignon kilójáért 200 forint a nettó ár.
Borítókép forrása: Huszár Márk / Heves Megyei Hírlap
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.