Nem véletlenül mondta Orbán Viktor miniszterelnök a péntek reggeli interjújában, hogy rossz szemüveget visel, aki azt állítja, hogy a magyarok nem fogyasztanak, hiszen a fogyasztás éves alapon 2,7 százalékkal nőtt a második negyedévben. Az más kérdés, hogy ez az eredmény elmarad a bérek emelkedésének ütemétől: egyelőre úgy tűnik, az emberek óvatosak, valószínűleg visszapótolják a járvány idején felélt megtakarításaikat.
A növekedéshez idén a fogyasztás pozitívan fog hozzájárulni, a fogyasztás bővülésének mértéke feltételezhetően 3 százalék felett lesz – mondta a Világgazdaságnak Török Zoltán, a Raiffeisen Bank elemzője. Ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy a korábbi nagy beszakadást követően – amit egyebek közt a magas infláció és a csökkenő reálbérek okoztak –, a fogyasztás még mindig nem érte el a 2021-es szintet. Erre a jelek szerint az év végére kerülhet sor, jövőre pedig „elrugaszkodhatunk ettől a szinttől”.
Az óvatosság mindenesetre európai szinten jellemző, ennek hátterében nemcsak a háború pszichológiai hatása lehet, hanem bőven tetten érhető a megtakarításra kecsegtető, még mindig magas kamatoké is.
A magyar gazdaság az elemző szerint éves szinten a fogyasztásnál visszafogottabban, összességében 1,7 százalékkal nőhet – Török Zoltán a legutóbbi GDP-adatközlés után módosította le prognózisát 2,2 százalékról. A vártnál kisebb teljesítmény mögött ugyanakkor nem az emberek óvatossága húzódik meg, hanem a németországi problémák miatt szenvedő magyar ipar fékezi a leginkább a magyar gazdaságot.
Júliusban például az ipari termelés volumene a pénteken közzétett végleges adatok szerint 6,4 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A hervasztó számok mögött elsősorban az autóipar gyengélkedése van: a járműgyártás volumene 10 százalékkal visszaesett az előző év azonos hónapjához mérten.
Nagy kérdés, hogy ameddig a német gazdaságról egymás után érkeznek a rossz hírek, a magyar GDP képes lehet-e a jelenleginél magasabb növekedési fokozatra kapcsolni.
Most egy olyan ciklusnak vagyunk a tanúi, amely nem kedvez az ipari országoknak: Németország, Ausztria, Csehország és Magyarország is szenved ennek hatásától, miközben a szolgáltatásokra épülő gazdaságok sora – például Görögország, Horvátország – jobban megy – fejtette ki az elemző. Hozzátette: szerencsére lehet azzal számolni, hogy
fordul a kocka és Európa-szerte javulni fognak az ipar, illetve a növekedés feltételei.
A magyar autóipar szembetűnő visszaesésének hátterét firtató kérdésre megjegyezte, hogy Európában a szektorban nagyot változott a kereslet az utóbbi időben, egyes gyártók és márkák felkapottabbak lettek, míg mások parkolópályára kerültek. Az autóipari eladások összességében 4 százalék felett nőttek az első félévben a kontinensen, ami nem rossz, csakhogy ez 10 százalékkal elmarad a korábbi ütemtől – magyarázta. Az elemző szerint a magyar piac azok közé tartozik, amelyeket jobban megviselnek a folyamatok, így éves szinten az ipar legalább 2-3 százalékos visszaesést szenvedhet el.
A javuló konjunktúra alapján a jövő évi magyarországi növekedést már 3 százalékra jósolja Török Zoltán. A 2025-ös prognózisban a kormány által bejelentett intézkedések hatását is beleszámolta már. Ezek például:
Ez az előrejelzés éppen súrolja a kormány által célként kitűzött jövő évi 3-5 százalékos növekedési sávot. Tisztább képet a harmadik és a negyedik negyedéves adatok közzétételét követően nyerhetünk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.