Mind az előző havihoz, mind az egy évvel ezelőttihez képest nőtt a munkanélküliségi ráta, ugyanakkor az aktivitás az utóbbi három-négy hónapban érdemi emelkedést mutat. A lelassult gazdaság azonban nem tud egyelőre mit kezdeni a szabad munkaerővel, sőt, további elbocsátások vannak kilátásban. Októberre már számos autóipari vállalat jelentett elbocsátásokat, és várhatóan több más iparág jut még erre a sorsa a pénzpiaci válság begyűrűzésével. A kilátások tehát egyre romlanak a foglalkoztatottságot illetően is. A július–szeptember közötti időszakban a 15–74 éves foglalkoztatottak létszáma átlagosan 3 millió 924 ezer volt, ami 23 ezer fővel kevesebb, mint az előző év azonos időszakában – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal tájékoztatójából.
A nemzetközi összehasonlításban használt 15–64 éves korcsoportra számított foglalkoztatási ráta 57,3 százaléknak felelt meg, ami 0,4 százalékponttal alacsonyabb az egy évvel korábbinál. A 15–74 éves korcsoportban a munkanélküliek száma a megfigyelt időszakban 328 ezer volt, ami 7,7 százalékos munkanélküliségi rátát jelentett, fél százalékponttal meghaladva az egy évvel korábbi szintet. A nyári hónapokra is csak 7,5 százalékra tudott mérséklődni a mutató a téli 8 körüliről, pedig a szezonális munkák (mezőgazdaság, vendéglátás) ennél nagyobb csökkenést indokoltak volna.
Európai összehasonlításban relatíve jobb lett a munkanélküliségi adat az előző hónapokhoz képest, de ez az Unió nagyobb mértékű visszalépésének köszönhető. Az Eurostat által publikált, a regisztrációs munkanélküliségi adatok dinamikája alapján továbbvezetett harmonizált munkanélküliségi ráta az időszak középső hónapját jelentő augusztusban: EU-15: 7,0 százalék, EU-27: 6,8 százalék, Magyarország: 7,7 százalék. A vizsgált időszakban a 15–74 éves népesség 55,2 százaléka, a 15–64 éveseknek 62,1 százaléka, a munkavállalási korúaknak pedig 64,7 százaléka jelent meg a munkaerőpiacon.
Növekedett a pályakezdő korúakat sújtó állástalanság mértéke is. A munkaerőpiacon csak kis létszámban jelenlévő 15–24 éves korosztályból kikerülő munkanélküliek aránya 20,4 százalék volt, ami 0,6 százalékponttal magasabb, mint a megelőző évben. Az e korcsoportot jellemző munkanélküliségi ráta 20,8 százaléknak felelt meg. A munkanélküliek 50,0 százaléka egy éve vagy annál régebben keresett állást. A munkanélküliség átlagos időtartama 18,8 hónap.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.