Végre, a jóból mi sem maradunk ki. Növekvő hozamokról szól ugyanis a szakmai közbeszéd, így megint lehetnek igazi befektetési tranzakciók (a hozamemelkedés árcsökkentést eredményez) – termékből ugyanis van és lesz is bőven, főleg persze irodaházból. Egyelőre megoszlik azonban a szakértők véleménye arról, hogy Nyugat-Európához hasonlóan Magyarországon is stabilak maradnak-e a bérleti díjak, márpedig a befektetők számára ez az egyik legfontosabb szempont.
Európát nézve azt látjuk, a gazdasági bizonytalanság ellenére az első osztályú ingatlanok bérleti díjai stabilak maradtak 2008 harmadik negyedévében, miközben az ipari ingatlanok piacán kismértékben csökkentek. A CB Richard Ellis (CBRE) legfrissebb Bérleti Díjindex jelentése szerint a folytatódó pénzügyi bizonytalanság csökkenti a bérlői piacok bizalmát, és ez lefelé nyomja a díjakat. A változás hozzájárulhat a cégek bérleti költségeinek csökkentéséhez is.
Az irodapiachoz hasonlóan az első osztályú kiskereskedelmi ingatlanok bérleti díjai sem változtak 2008 harmadik negyedében. A CBRE Kiskereskedelmi Ingatlan Bérleti Díjindexe 0,1 százalékkal csökkent a vizsgált időszakban, így az egy évvel ezelőtti szinthez képest csupán 4,6 százalék a növekedés. A 42 piac közül hatban drágultak, kettőben olcsóbbak lettek, 34-ben pedig nem változtak a díjak az üzlethelyiségek piacán. Legnagyobb mértékben Dubaiban és Bukarestben drágultak, ahol 11, illetve 7 százalékkal emelkedtek a bérleti díjak, 1041, illetve 1680 euró/négyzetméter/évre. A legnagyobb esés Madridban következett be, ahol 4 százalékkal, 3000 euró/m2/évre csökkent a díj.
Az ipari ingatlanok piacán kismértékű díjmérséklődés volt megfigyelhető: a CBRE Ipari Ingatlan Bérleti Díjindexe egy százalékkal esett, ez pedig az éves bővülést 0,4 százalékra mérsékelte. A 41-ből mindössze két piacon nőttek az árak (Szentpéterváron 39 százalékkal, 177 euró/m2/évre és Zágrábban 2 százalékkal, 71 euró/négyzetméter/évre), négy helyszínen csökkentek, 35-ön változatlanok maradtak. A legnagyobb esés Milánóban és Rómában következett be, 6, illetve 4 százalékkal, 58, illetve 62 euró/négyzetméter/évre.
Richard Holberton, a CBRE EMEA régiójának kutatásért és tanácsadásért felelős igazgatója a jelentést kommentálva azt mondta: „A likviditás és a befektetések forgalmának nagymértékű csökkenése, illetve a gyengébb bevételnövekedés kilátásai miatt a hozamokra felfelé ható nyomás nehezedik. Az emelkedő hozamok jeleire a tőkeerős befektetők a kereskedelmi ingatlanok piaca felé fordulnak.”
A hitel- és befektetési piacok nyugtalansága az első osztályú irodák hozamát 18 bázisponttal növelte a negyedévben, így már 79 bázisponttal múlja felül az egy évvel korábbi szintet. A CBRE Irodapiaci Hozamindexe szerint 49 piacból 32-ben nőttek a hozamok, és csak 17-ben maradtak változatlanok.
A budapesti ingatlanpiacon az első osztályú irodák bérleti díja 270 euró/négyzetméter/év szinten áll, így nem változott az egy évvel korábbihoz képest. Az üzlethelyiségek esetében az átlagos díj 1200 euró/m2/év, ez kisebb növekedés 2007 harmadik negyedéhez képest. Az ipari ingatlanok bérleti díja a főváros közelében 8,3 százalékkal, 78 euró/négyzetméter/évre emelkedett.
Konthur Adrienne, a CBRE magyarországi irodájának ügyvezetője szerint a jövőben nem várható változás a bérleti díjakban, a hozamok tekintetében pedig nehéz jósolni, hiszen a befektetési piac nagyon lelassult. A pénzügyi válság tovább nehezítette a budapesti ingatlanpiac árazásának korrekcióját.
Nagy-Britanniában az üzleti célú ingatlanok értéke 7,2 százalékkal csökkent az elmúlt nyolc hétben – közölte a Cushman & Wakefield nemzetközi ingatlan-tanácsadó. Az ingatlanbefektetési piacról készített gyorsjelentés szerint Nagy-Britanniában a prémium ingatlanok hozama 6,49 százalékra emelkedett október közepén, ez az 1993 óta tapasztalt legmagasabb érték. A jelentés szerint, amíg Nagy-Britannia a globális pénzügyi krízis középpontjában van, addig továbbra is az árazás gyors kiegyenlítődése várható. A prémium hozamok átlagosan 27 bázisponttal nőttek az október közepéig eltelt négy hét alatt, ez 4,2 százalék értékeséssel egyenértékű, majd ezt egy kisebb, 20 bázispont emelkedés követte az előző hónapban. A befektetési volumen az ingatlanok értékének elmozdulása miatt az előző negyedévben 22 százalékkal csökkent.
A Cushman & Wakefield előrejelzése alapján a prémium ingatlanok hozamai tovább emelkednek, de 2009 júliusára stabilizálódnak, sőt néhány esetben – a piaci korrekciónak köszönhetően – akár csökkenhetnek is. Az ingatlan-tanácsadó véleménye szerint a másodlagos ingatlanok hozamai tovább emelkednek 2009 folyamán, mivel a bérlői piac gyengélkedése bevételi bizonytalanságot és kiszámíthatatlanságot okoz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.