A Bayern Münchennek öt év után sikerült visszatérnie az 5 legnagyobb csapat közé, ugyanis három helyet előrelépve, a negyedik helyen végzett az idei listán, a bajor csapatot pedig a Chelsea követi az ötödik helyen.
Dan Jones, a Deloitte Sport Üzletági Csoportjának partnere ezt a következőképp kommentálta: "Bár a Real Madrid 2007/2008-as idényben elért 4 százalékos árbevétel-növekedése elmarad a korábbi évek eredményétől, a klub 2002 óta megduplázta árbevételét, és már 41 millió euróval vezet a Manchester United előtt. Miután a klub bejelentette, hogy 400 millió eurós árbevételt tervez a 2008/2009-es idényre, a versenytársaknak jövőre is igen nehéz lenne letaszítani a Realt a "Money League" dobogó első helyéről."
"A Manchester United pályán elért sikerei, nevezetesen a Premier League és az UEFA Bajnokok Ligája versenysorozat megnyerése nagyban hozzájárult a klub jelentősen megnövekedett 2007/2008-as árbevételéhez, ugyanakkor a font euróval szembeni gyengülése miatt változatlanul csak a dobogó második fokát foglalhatja el a klub. A "Money League"-ben szereplő klubok közül kettő kivételével mindegyik növelni tudta árbevételét a 2007/2008-as idényben, és az első 20 között szereplő valamennyi klub több mint 100 millió euró forgalmat ért el ebben az időszakban."
A Real Madrid 15 millió euróval (4 százalékkal) tudta növelni árbevételét, amely így összesen 366 millió euróra (290 millió fontra) nőtt. A Manchester United kiváló eredményei 45 millió fontos (21 százalékos) árbevétel-növekedést hoztak a konyhára, így a végösszeg 257 millió fontra nőtt, amely azonban euróban kifejezve "csak" 325 milliónak felel meg. A harmadik helyezett Barcelona 19 millió euróval (6 százalékkal), 309 millió euróra tudta növelni forgalmát.
Az árfolyamváltozások és a font euróval szembeni gyengülése kedvezőtlen hatással volt mind az angol klubok első 20 csapaton belüli előfordulására, mind pedig az ott elért helyezésükre. Dan Jones hozzátette: "Amennyiben a font árfolyama nem gyengült volna ilyen mértékben, nem hét, hanem kilenc angol klub szerepelne az első 20-ban, és a Manchester United megelőzte volna a Real Madridot a "Money League" táblázatában."
A globális lista első 20 helyezettje között kizárólag európai klubokat találunk. A hét angol csapaton túl Németország és Olaszország négy-négy, Spanyolország és Franciaország pedig két-két klubbal képviselteti magát, míg a Fenerbahce az első török klub, amely be tudott kerülni a leggazdagabb 20 közé a "Money League" lista 1996/1997-es létrehozása óta.
Alan Switzer, a Sport Üzletági Csoport munkatársa elmondta: "Az idei top 10-ben a Bayern München tudta a legtöbb helyezést javítani, így végül a negyedik helyen végzett. Bár a Bajnokok Ligájában nem vett részt, a klub árbevételét jelentős mértékben növelte az a tény, hogy 100%-os tulajdonrészt szerzett "hazai" stadionjában, az Allianz Arenában.
"A Fenerbahce és a VfB Stuttgart, azaz a "Money League"-be újonnan bekerült három klub közül kettő, a Bajnokok Ligájában való részvételnek köszönhetően szerzett jelentős árbevétel-növekedés eredményeként tudott bejutni az első 20 csapat közé. A harmadik új belépő, a Manchester City elsősorban a Premier League-től kapott műsorszórási díjaknak köszönheti 20. helyezését, amelyeket még a klub új, Abu Dhabi illetőségű tulajdonosai megérkezése előtt számolt el."
A labdarúgás népszerűsége – különösen a legmagasabb szinten – tovább fog erősödni. A 20 leggazdagabb klub összesített árbevétele 6 százalékkal (220 millió euróval), 3,9 milliárd euróra (3,1 milliárd fontra) nőtt 2007/2008-ban. A 20 legnagyobb klub mára az 1996/1997-es idényről megjelent első "Money League" kiadványban szereplő klubok összesített árbevételének több mint háromszorosát keresi meg.
Az idei "Money League" kiadvány a 2007/2008-as idényre vonatkozó legfrissebb elérhető árbevétel-adatokon alapul, amelyek alapvetően a gazdasági válságot megelőző időszakra datálhatók. Bár a jövő évi "Money League" jelentés már bizonyára tükrözni fogja a változó gazdasági környezet legnagyobb csapatokra gyakorolt hatásának korai jeleit (az aktuális 2008/2009-es szezonra), valószínűleg a 2009/2010-es idényt is ki kell várni, hogy teljesebb képet kaphassunk a következményekről.
A gazdasági válság "Money League" klubokra gyakorolt potenciális hatásait elemezve Paul Rawnsley, a Sport Üzletági Csoport munkatársa elmondta: "A labdarúgás szektor sajátos jellegének köszönhetően a nagyobb klubok viszonylag ellenállóbbak lesznek a válsággal szemben. A szurkolók szinte változatlan számban látogatnak ki a meccsekre, és az angol, német, francia és spanyol csapatok egytől-egyig rendelkeznek hosszú távú, emelt szintű TV-közvetítési szerződésekkel. Ennek ellenére a klubok nem bízták el magukat, és tisztában vannak vele, hogy nagyon keményen kell dolgozniuk, ha a 2009/2010-es idényben tovább akarják növelni a jegyeladási és kereskedelmi bevételeiket.
"Jelenleg az összes labdarúgó-bajnokság közül az angol Premier League közvetítési jogai képviselik a legmagasabb értéket az egész világon. A nehéz gazdasági helyzet ellenére a Premier League a közelmúltban kötött rekordértékű szerződést az élő, belföldi közvetítési jogokra a 2010/2011-es és a 2012/2013-as szezonra 1,782 milliárd font értékben, ami 4 százalékkal haladja meg a korábbi összeget. Tekintettel a Premier League globális népszerűségére valószínűsíthető, hogy a fenti érték tovább emelkedik majd a tengerentúli jogok eladása során, amelyre vonatkozóan csak később kötik meg a szerződéseket."
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.