BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

"A piac nem hülye" – Hiába a tengernyi pénz

Központban a központi bankok! A Fed szerda este megjelenő kamatdöntése áll a befektetők fókuszában. A Fed jelenleg az egynapos hitelek esetében 0 és 0.25 százalék közötti célrátát alkalmaz, amelyet hosszabb távon szeretne tartani, hogy ezzel a likviditással segítse a bankrendszer gyógyulását – írja a Cashline iránytűje.

A helyzet azonban az, hogy hiába ez a tengernyi mennyiségű pénz, a banki hitelezés igazából továbbra is csak akadozik, főként a vállalati szektorban (amely nem is csak Amerikát jellemzi). A piaci szereplők várakozása azonban az elmúlt hetekben kezdett eltolódni afelé, hogy kamatemelésre kerülhet sor valamikor az év végén. Ez azért következhet be a befektetők szerint, mivel a túlzott likviditás inflációt generálhat (még ha a kereslet a világgazdasági helyzet miatt meg is csappant és a vállalatok árérvényesítő képessége is jelentősen romlott), amelyet klasszikus monetáris eszközökkel, azaz kamatemeléssel lehet megfékezni.

A Fed képviselői azonban úgy tűnik, hogy rossz üzenetnek vélnek egy ilyen bejelentést, így a múlt héten már arról folyt a diskurzus a jegybankárok között, hogyan tereljék vissza az általuk favorizált mederbe a piaci várakozásokat. Az ötletek többsége arra fókuszált, hogy az inflációs várakozásokat hűtsék egy-egy jól célzott mondattal.

A piac azonban nem hülye (vagy legalábbis nem feledkezik meg bizonyos faktorokról, csupán késleltetve és nagyobb elánnal veti rá magát a sztorikra), így ha a befektetők úgy látják, hogy a problémák elkendőzése felé hajlana a Fed, akkor megindulhat egy - a már múlt hetekben is látott - eladási hullám nem csak az államkötvények, hanem minden más termék esetében. Ez pedig különösen mostanában lenne fájdalmas az amerikai kormányzat számára, amikor is 104 milliárd dollárnyi kötvénykibocsátásra készül a kincstár, amely rekord összegnek felel meg.

Ha a hangulat elromlik és a befektetők nyereség iránti vágya csökken, akkor a jelzálogkötvények, államkötvények és más instrumentumok hozamai is felfelé vehetik az irányt (csökkenhet az árfolyamuk), amely kellemetlen momentumot jelentene az eladósodott amerikai lakosságnak a magasabb hitelkamatok miatt.

Hasonló felismerésen már túl lehet az EKB, de legalább is Trichet, ő ugyanis a hétvégén arra szólította fel az európai államokat, hogy fejezzék be a gazdaság- és bankmentő csomagok fújását, mert eladósodottságuk olyan mértékben ugrott meg, amely veszélybe sodorhatja további külföldi finanszírozásukat.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.