A Budapesti Történeti Múzeumban látható Megmentett örökség – Kincsek Európa szívéből című kiállítás nem titkolt célja, hogy bemutassa, milyen örökség pusztulhat el, ha nem változtat a kormány a novemberben és tavasszal is módosított örökségvédelmi törvényen. A tárlat az első földművelők megjelenésétől, a 3-4 ezer éves leletektől a török kori kincsekig kalauzolja a látogatókat az elmúlt 15 év legjelentősebb feltárásain keresztül. Van, aki egyszerűen lobbikiállításnak hívja a tárlatot, ami először a Parlamentben volt látható, ezután érkezett a budai várba.
„A politikusok reakciói pozitívak voltak, sokan mondták, hogy nem gondolták volna, hogy ilyen értékek is előkerülnek a földből” – mondta maliciózusan Lassányi Gábor, a Magyar Régész Szövetség elnöke. Szerinte a kiállítás főleg a nagyközönségnek szól, hiszen a bemutatott leletek nagy része adóforintokból került a felszínre. De nem utasítja el azt sem, hogy így szeretnék meggyőzni a honatyákat arról, hogy érdemes megkérdezni a szakmát, mielőtt törvényt módosítanak. Az új jogszabály szerinte a gyakorlatban megvalósíthatatlan, veszélybe sodorja a feltáratlan leleteket, ráadásul a beruházásokat is hátráltatja. A tavaly novemberben sebtében elfogadott, ráadásul idén áprilisban tovább szigorított törvénymódosítás ugyanis a munkálatok idejét kétszer 30 napban maximalizálja, az erre fordítható keretösszegnek pedig nem a minimumát, hanem a maximumát határozta meg 200 millió forint értékben. A törvény ráadásul visszamenőleges hatályú, így azon munkáknál, ahol az elmúlt években elérték a keretszámokat, nem fognak további összegeket feltárásokra fordítani. Például ott az évek óta épülő M43-as autópálya-szakasz, amelyhez még mintegy 250 ezer négyzetméternyi területet kellene feltárni, ám erre már nincs rendelkezésre álló idő és pénz sem. Régészeti feltárás nélkül nem lehet tovább építkezni, ezért a beruházás egyelőre áll, és egyedi kormánydöntésre vár.
Lassányi Gábor szerint jelenleg húsz ilyen nagyberuházás állt le az örökségvédelmi törvény módosítása miatt. „A kormány a régészekre mutogat, bűnbakként állítja be a szakmát, holott sok esetben a pénz fogyott el, hiányoznak az állami források” – állítja a Magyar Régész Szövetség elnöke. Leszögezte: a régészek és a beruházók között nincs feloldhatatlan ellentét, mindenkinek elemi érdeke, hogy a feltárásokat előre meghatározott ütemben és költségvetéssel tudják elvégezni. A szervezet ezért elkészített egy törvényjavaslatot, amelyben minden szereplő számára kedvezőbb működési kereteket biztosító koncepciót fogalmaztak meg. Például szerepel benne az előzetes örökségi kockázatfelmérés.
Hogy erre miért van szükség, azt a 2009 és 2011 között a Fejér megyei Perkáta melletti 62-es elkerülő út építésével szemléltette. Az út nyomvonala ugyanis pont kettévágott egy régóta ismert lelőhelyet, egy középkori falut és a mintegy 5000 sírt tartalmazó temetőjét. „Egy ekkora beruházásnál rengeteg pénzt és időt lehetett volna megtakarítani, ha egy kicsit arrébb viszik az utat” – jegyezte meg a szakember, aki szerint a feltárás így közel másfél évig tartott, és az örökségvédelem számára is nagy kihívást jelentett. A jelenleg érvényes jogszabály alapján a lelet ötödét sem lehetett volna feltárni, vagy sokkal tovább tartott volna.
A régész szerint joggal lehet attól tartani, hogy a beruházók inkább gyorsan dózerolnak, és vállalják a pereskedést, mint azt, hogy hónapokat, éveket csússzon egy-egy projekt. Lassányi szerint mára sok helyen robbanásig feszült a helyzet, a beruházók a kormány döntésére várnak, aki pedig a régészekre mutogat. Ráadásul ha jelenlegi ügyekről döntés is születik, hamarosan újratermelődik az egész probléma, hiszen a törvény rossz.
Lassányi Gábor elmondta: a rossz örökségvédelmi szabályozás miatt megerősödhet az illegális műkincs-kereskedelem is. Megjegyezte, az elmúlt 20 évben nagymennyiségben kerültek ki római és bronzkori műkincsek az országból – a kiállítás látogatói ebből is kapnak ízelítőt. „Az elmúlt időszakban a dunántúli római kori lelőhelyeket – amelyeket fémdetektorral át lehetett vizsgálni – már kifosztották, most a Dunától keletre dolgoznak, a fő célpontok az Árpád-kori lelőhelyek” – magyarázta. Felhívta a figyelmet arra is, hogy a tárlat célja a lakossággal való kapcsolat erősítése is, ezért külön tárlóban azokat a műkincseket mutatják be, amelyeket civilek, amatőr régiségbúvárok találtak. Van itt római kori szatírszobor, aranypénzek, sőt egy kelta vaskard is.
Tamási nemet mondott, Cselovszki igent
Cselovszki Zoltán építész váltja július 1-jétől a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) élén a posztról az örökségvédelmi törvény módosítása miatt lemondott Tamási Juditot – jelentette be L. Simon László, az Emberi Erőforrások Minisztériumának kultúráért felelős államtitkára a perkátai útátadási ünnepségen. Az előző vezető lemondásának oka, hogy a július 1-jétől életbe lépő új kulturális örökségvédelmi törvény módosítása elveszi a KÖH-nek, valamint a kormányhivatalok kulturális örökségvédelmi irodáinak építéshatósági jogkörét, és csak szakhatóságként vonja be őket az építési engedélyezési folyamatba. A módosítás miatt több száz örökségvédelmi szakember is nyílt levélben tiltakozott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.