Nem úgy van az – véli Dél-Afrika, a világ egyik legnagyobb feltörekvő gazdasága, és tárgyalásokat kezdeményez Brüsszellel, hogy az Európai Unió ne vigye keresztül a klímavédelmi célú vámok kivetését.
Pretoria szerint a karbonvám, amelyet 2026-ra vezetne be teljeskörűen az EU, nemcsak Dél-Afrika, hanem az egész BRICS gazdaságát sértené. Ez pedig hatalmas országcsoport, a tagjai Dél-Afrika mellett: Brazília, Oroszország, India, Kína, Irán, Egyiptom, Etiópia és az Egyesült Arab Emírségek.
Az importáruk karbonintenzitását ellensúlyozó mechanizmus (angolul carbon border adjustment mechanism, CBAM) az EU-ba behozott műtrágya, cement, vas, acél és alumínium költségeit növeli, ezzel védve az EU-n belüli, az uniós környezetvédelmi szabályoknak alávetett termelőket azzal az indokkal, hogy így külföldön is környezetkímélőbb módszerek alkalmazására ösztönzi az ipart.
Dél-Afrika – szénexportőr, az üvegházhatású gázok 14. legnagyobb kibocsátója a világon – ezzel az indoklással nem ért egyet, szerinte az EU a karbonvámmal annyit tesz, hogy a klímavédelem költségeit átterheli a világ szegényebb régióira – jelentette a Bloomberg hírügynökség.
Brüsszelt arra bírnák rá tehát, hogy változtasson a terven. A tárgyalási szándékról Parks Tau dél-afrikai kereskedelmi miniszter számolt be újságíróknak kedden, és azt is elárulta, hogy a változtatási igénnyel egységesen egyetértettek múlt heti találkozójukon a BRICS kereskedelmi miniszterei.
Az egyoldalú cselekvés ezen a fronton nem segít. Nem ébredhetsz fel egy nap csak úgy, hogy OK, no akkor ezek nem jönnek be, mert (ezzel) totálisan hátrányba hozod a fejlődő világot
– mondta a kormánytag.
Busisiwe Mavuso, a nagy dél-afrikai foglalkoztatókat tömörítő Business Leadership South Africa szervezet vezérigazgatója szerint egyes európai vásárlók máris célokat jelöltetnek ki dél-afrikai vállalati partnereikkel arról, ahogyan szállítani kívánt termékeik szénlábnyomát csökkenteni szándékoznak.
Ezeket azonban nehéz teljesíteni, tekintve, hogy az ország az elfogyasztott áram zömét szénből állítja elő.
A szervezet, a dél-afrikai magánszektor legnagyobb lobbicsoportja, emiatt meg Gwede Mantashe energiaügyi miniszterrel kezdeményezett egyeztetést arról, vajon hogyan teljesíthetők a CBAM-célok, miközben az ország széntüzelésű erőművei élettartamának meghosszabbítását tervezi, elkerülendő, hogy a korábbi fájdalmas áramszünetek visszatérjenek – mondta a vezérigazgató.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.