Majdnem öt évet kell várnia stabilizációs gerincműtétjére annak a betegnek, aki augusztus elején kapott időpontot az Országos Gerincgyógyászati Központba. Számára sovány vigaszt jelent az a 3,8 milliárd forint, amelyet most osztott szét néhány intézmény között az egészségbiztosító, részben azzal a céllal, hogy csökkentsék a várólistákat.
Rácz Jenő, a Magyar Kórházszövetség elnöke szerint ez az összeg lélegzetvételt jelent, ám a tízszeresére lenne szükség. A vezető szerint becsülten egyhavi finanszírozási összeg hiányzik az ágazatból. Ezt erősítette meg Csiba Gábor, a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei kórház főigazgatója, a Stratégiai Szövetség a Magyar Kórházakért Egyesület elnöke is. Lapunknak elmondta: még nem összesítette az ágazatért felelős államtitkárság a kórházak és szakrendelők július végi adósságáról készült felmérést, de számításai szerint 40-45 milliárd forint lehet az intézmények lejárt beszállítói tartozása. Ha nem kap forrást az egészségügy, decemberre ez 60-70 milliárdra nőhet.
A Nemzeti Erőforrás Minisztérium három címen juttatott pénzt a napokban a gyógyítóknak. Pályázattal 600 milliót osztanak szét 40 szakrendelő és kórház között, amelyek gyógyítási teljesítményei indokoltan lépték túl a biztosító által korábban engedélyezett keretet. Ezzel kívánják a várólistákat csökkenteni. Hasonló célt szolgál további 1,5 milliárd, amelyen 255 intézmény osztozhat. További 1,7 milliárdot pedig a tételes elszámolású, egyszer használatos eszközök és nagy értékű beavatkozások elvégzésére adnak.
A „pénzhullásból” 65 millió forintot kapott a Borsod megyei kórház a speciális, nagy értékű beavatkozásokra, ezzel felére tudták csökkenteni a várólistákat például a bél endoszkópos vizsgálatát kiváltó, 300 ezer forintos kapszulás módszernél, illetve a májon és a nagy ereken belüli implantátumok beépítésénél.
Az Országos Gerincgyógyászati Központ stabilizáló műtétre várakozók 650-es listáján azonban nem változtat a mostani többletpénz, ezzel csak a múlt évi teljesítést tudják hozni – mondta kérdésünkre Varga Péter Pál, az intézet igazgató főorvosa. Pedig itt komoly a gond, nemcsak az említett ötéves kényszerű várakozás miatt, hanem azért is, mivel az országos intézetként itt elvégzendő deformitásműtéteknél átlagosan 1,1 millió forint a kórház vesztesége.
Veszteséggel gyógyítanak a többi intézményben is, legtöbbjüket a beszállítók hitelezése tartja fönn. Központi adósságcsökkentés nélkül szeptemberre kulminálódik a baj – véli a kórházszövetség elnöke. Jó esetben megkapja az ágazat az Egészségbiztosítási Alap 15 milliárd forintos tartalékát. Ezt azonban nem lehet biztosra venni, hiszen annak kifizetését a gyógyszerkassza-előirányzat betartásához kötötték – számolgat Csiba Gábor. Ám ha valamilyen csoda folytán hozzá jutna is a kórházi szféra a tartalék pénzhez, az meg sem közelíti a tavaly decemberben kapott 27,5 milliárdos forráspótlást.
A kórházvezetők az államosítást sem tartják kielégítő megoldásnak. Tartanak ugyanis attól, hogy ezáltal sem lesz több pénz az egészségügyben. Úgy gondolják: az ugyancsak súlyos anyagi gondokkal küszködő önkormányzatok nem fogják törni magukat kórházaik adósságainak rendezéséért, ha januártól az állam veszi át azokat. Egyetlen lehetősége van az ágazatnak, a struktúraváltás, igaz, ez hoszszabb távon jelent megoldást. Csiba Gábor szerint kevesebb kórházra, koncentrált rendszerre van szükség, és az átalakítást azonnal meg kell kezdeni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.