A közlemény szerint, mivel a szóban forgó "sarkalatosnak" minősített törvény csak a mindenkori Országgyűlés kétharmados többségével módosítható, a MOSZ különösen fontosnak tarja, hogy megakadályozza a törvény hatályba lépését. Az agár-érdekképviselet álláspontja ugyanis az, hogy a magyar mezőgazdaság és ezen belül különösen a szövetség által képviselt társas vállalkozások alapvető érdekeit, működésüket, továbbá több tízezer ember munkahelyét számos rendelkezésével hosszú távon veszélyezteti a jogszabály.
Ennek érdekében a MOSZ levélben kérte Áder János köztársasági elnököt, hogy a törvény aláírása helyett kezdeményezze az Alkotmánybíróságnál a törvény alkotmányellenesnek ítélt rendelkezései előzetes felülvizsgálatát. A szöveg értelmezési problémái miatt és legfőképpen a megvalósításával várható társadalmi, gazdasági hátrányokra való figyelmeztetéssel a törvényt küldje vissza megfontolásra az Országgyűlésnek.
A MOSZ már a tervezet elhúzódó vitái során figyelmeztetett arra, hogy a törvény számos rendelkezése sérti a jogbiztonságot, a jogállamiságot, a földtulajdonosoknak a tulajdonukkal való rendelkezési jogát, a vállalkozási szabadságot, a gazdaság szereplőinek egyenjogúságát, illetve diszkriminálja a társas vállalkozásokat. A termőföld használatához gyakorlatilag csak haszonbérleti szerződéssel jutó társas vállalkozásokat kiszolgáltatottá teszi az előhaszonbérleti joggal rendelkezőknek és a szerződéseket jóváhagyó hatóság önkényének.
Az érdekképviselet ugyancsak felhívta a jogalkotók figyelmét a törvény végrehajtásának hosszabb távon várható következményeire: a termeléshez használható terület mértékének drasztikus csökkentése következtében a termelés - különösen az állattartás - visszaesésére, az ebből következő élelmiszer áremelkedésre, a vidéki foglalkoztatás további szűkülésére.
Mivel ezek a figyelmeztetések nem érvényesültek az elfogadott tervezetben, a MOSZ azt kéri a köztársasági elnöktől, hogy ezek figyelembevételére hívja fel az Országgyűlést a törvény újbóli meggondolásra való visszaküldésével - tartalmazza a közlemény.
Az Országgyűlés pénteken a kormánypárti képviselők szavazatával fogadta el a mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról szóló törvényjavaslatot.
A földforgalmi törvényt ért kritikák két szélső álláspontból erednek Fazekas Sándor szerint, aki a Világgazdaságnak adott interjújában azt mondta: a jogszabály társadalmi vitája során megtalálták a legjobb megoldást. A vidékfejlesztési miniszter szerint az új földtörvény több ponton védi a családi gazdálkodókat, ugyanakkor nem lehetetleníti el a nagybirtokokat sem.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.