Már nyolc olyan támadás volt az elmúlt három hónapban, amely Ukrajna energia-infrastruktúrájának létesítményeit célozták – írja a Reuters. Az ukrán energiaügyi minisztériumra hivatkozó hír szerint a légvédelmi rendszerek 16 rakéta közül 12-t lelőttek, és mind a 13 drónt is több régióban az éjszaka folyamán. Ukrán halálos áldozatok és sérültek is voltak.
Oroszország a tavasszal és nyár elején megújította az ukrán energetikai célpontok elleni csapásait, ami országszerte gyakori áramszüneteket okoz. Volodimir Zelenszkij elnök a a közelmúltban azt mondta, hogy a támadásokban március vége óta tönkrement országa villamosenergia-termelő kapacitásának a fele. Ukrajna az Európai Uniótól vásárol energiát, ez azonban nem elég a hiány pótlására. Ezért majdnem mindennap beiktatnak egy tervezett országos áramszünetet a kritikus infrastruktúrák, például kórházak és katonai létesítmények ellátásának védelmében. (A Világgazdaság ukrán forrásból úgy tudja, hogy az áramszünetek miatt sok üzlet kiárusítja a mélyhűtött termékeit, ami a későbbi ellátás szempontjából kockázatot jelent, de most értékmentésnek számít.)
Minden ukrán hőerőművet is támadás ért, a 90 százalékuk üzemképtelen – ezt Dmitro Szaharuk, a DTEK villamosipari társaság ügyvezetője tette közzé. Cége az előző fűtési idény lezárultával tíz erőművi egységet javított meg, ez körülbelül 100 millió dollárjába került.
A mostani károk elhárításához 300 millió dollárra lenne szükség.
Május 17-én az ukrán kormány több mint másfél milliárd hrivnyát utalt két hőerőmű javítására, ezek a harkivi és a kijevi régióban működnek. Mindkettőt az állami Centenergo üzemelteti.
Magyarország évekig nem szállított áramot Ukrajnába, majd az idén hirtelen a legnagyobb uniós áramexportőr lett – reagált a hírre Balogh József energiapiaci szakértő. Mint a Világgazdaságnak jelezte, a magyar export mennyisége egyedül nagyobb, mint a lengyel és a szlovák együtt. Ez azonban potenciálisan veszélyes konstelláció: Magyarországon már most sincs elég áram.
Továbbá ha az ukránok kénytelenek lesznek folyamatosan áramot importálni a magyar rendszerből, akkor a napi áramtőzsdén (HUPX) furcsa elszámoló árak lesznek. Már most lehet látni, hogy a piacvezető német tőzsdéhez (Epex spot) viszonyítva a magyar árak magasak.
Ahogy az oroszok szisztematikusan lövik ki az ukrán erőműveket, úgy megy fel a HUPX órás elszámoló ára.
Emellett külön probléma, hogy folyamatosan emelkedik Magyarországról Ukrajnába történő áramszállításhoz (HU to UA) napi határkapacitás ára. Emiatt az ukránok nem jutnak olcsó áramhoz – sőt többet fizetnek, mint a németek. Ugyanakkor Ukrajna számára ennek a magyar importáramnak jelenleg nincs alternatívája. Ez sajnos meg fogja drágítani a magyar elektromos áram árát a magyar fogyasztók számára is. Ezt különösen azoknak kell szem előtt tartaniuk, akik HUPX-indexált elszámolásban vannak – figyelmeztet a szakértő.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.