BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Russian Oil and Gas Company Rosneft

Orosz gigaolajcéget hoznának létre, háromszor akkora lenne, mint az Exxon

Egyesülnének az orosz olajvállalatok, erről folytak tárgyalások – jelentette név nélkül nyilatkozó forrásokra hivatkozva az amerikai The Wall Street Journal. Az orosz vállalatgigász háromszor annyi olajat termelne, mint az amerikai óriás, az ExxonMobil – de a tervet több orosz forrás azonnal cáfolta.

A világ második legnagyobb olajvállalatát hozná létre a szaúdi Aramco után Oroszország, erről folytattak tárgyalásokat az elmúlt hónapokban orosz cégvezetők és kormányhivatalnokok – legalábbis az amerikai The Wall Street Journal (WSJ) nevük elhallgatását kérve nyilatkozó helyi forrásai szerint.

Az orosz olaj egy még nagyobb vállalattól áramlana szét a világban, pedig a Rosznyefty máris a második legnagyobb
Az orosz olaj egy még nagyobb vállalattól áramlana szét a világban, pedig a Rosznyefty máris a második legnagyobb / Fotó: AFP

Az elképzelés lényege, hogy a külön-külön is hatalmas orosz olajvállalatokat egyesítenék. Az egyik verzió, hogy a legnagyobb Rosznyefty magába olvasztaná a szintén állami kontroll alatt álló Gazprom Nyefty vállalatot és a privát kézben lévő Lukoilt – állították a tárgyalásokba belelátó forrásai az amerikai lapnak. A három vállalat közti sok közös pont egyike, hogy amerikai és európai szankciók nehezítik az életüket.

Orosz olaj: már most is nagyok, de újraszerveznék magukat

A Rosznyefty egyébként már most is a második legnagyobb olajvállalat a világon, de napi olajkitermelése alig haladja meg a 3 millió hordót, miközben az Aramco majdnem 10 millió hordót produkál. Egy összevont orosz gigacég kitermeléséhez mérve azonban már mindenki másé eltörpülne az Aramcón kívül: a valamivel több mint 2,5 millió hordós amerikai ExxonMobilt például majdnem háromszorosan körözné le.

A tárgyalások a WSJ forrásai szerint sem feltétlenül járnak sikerrel, és a terv részletei menet közben is változhatnak. 

Az orosz olajipar koncentrálásáról szóló pletykák sűrűn felbukkantak már korábban is, de az elmúlt tíz évben nem történt nagy változás. Akadály van bőven: a Rosznyefty és a Lukoil egyes vezetői nem lelkesednek az ötletért, és kihívás, hogyan jussanak hozzá a Lukoil részvényeseinek kifizetéséhez szükséges hatalmas összeghez – teszi hozzá exkluzív híréhez a lap.

Tagadja a Kreml, a Rosznyefty és a Lukoil, hallgat a Gazprom

A lap megkérdezte információiról az érintetteket.

A Kreml egy szóvivője azt válaszolta: nincs tudomása ilyen ügyletről.

A Rosznyefty szóvivője egyenesen azt írta elektronikus levélben, hogy a WSJ híre tudomása szerint hamis, és a cikk

arra szolgálhat, hogy más piaci résztvevők érdekében versenyelőnyöket teremtsen.

 

A Lukoil szóvivőjének az volt a válasza, hogy sem a vállalat, sem a részvényesei nem folytatnak egyesülési tárgyalásokat senkivel, mivel „ez nem állna a vállalat érdekében”. A Gazprom Nyefty, illetve az anyavállalat Gazprom nem válaszoltak a lap érdeklődésére.

A WSJ ugyanakkor jelzi, hogy van egy olyan jelentős tényező, amely felülírhatja az ellenkezést: Vlagyimir Putyin nagy hatalmú orosz elnök szándéka, hogy az energiaszektor hatékonyan szolgálja háborús erőfeszítéseit Ukrajnában. 

A lap forrásai szerint Putyin szívesen látna egy erős nemzeti bajnokot, amely képes versenyre kelni Szaúd-Arábiával egy olyan időszakban, amikor az olajkereslet a zöldalternatívák nyomása alatt csökken.

Az exportot gátló nyugati szankciókkal is könnyebben birkózhatna meg egy gigavállalat, emellett a tárgyalások már arra is felkészülést jelentenek, ha véget ér a háború, és felengednek a fagyos kapcsolatok. 

A Lukoil közvetlen állami kontroll alá vonása egyben befejezné az energiaszektorba a Szovjetunió szétesése után berobbant privatizálás visszafordítását.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.