A világ második legnagyobb olajvállalatát hozná létre a szaúdi Aramco után Oroszország, erről folytattak tárgyalásokat az elmúlt hónapokban orosz cégvezetők és kormányhivatalnokok – legalábbis az amerikai The Wall Street Journal (WSJ) nevük elhallgatását kérve nyilatkozó helyi forrásai szerint.
Az elképzelés lényege, hogy a külön-külön is hatalmas orosz olajvállalatokat egyesítenék. Az egyik verzió, hogy a legnagyobb Rosznyefty magába olvasztaná a szintén állami kontroll alatt álló Gazprom Nyefty vállalatot és a privát kézben lévő Lukoilt – állították a tárgyalásokba belelátó forrásai az amerikai lapnak. A három vállalat közti sok közös pont egyike, hogy amerikai és európai szankciók nehezítik az életüket.
A Rosznyefty egyébként már most is a második legnagyobb olajvállalat a világon, de napi olajkitermelése alig haladja meg a 3 millió hordót, miközben az Aramco majdnem 10 millió hordót produkál. Egy összevont orosz gigacég kitermeléséhez mérve azonban már mindenki másé eltörpülne az Aramcón kívül: a valamivel több mint 2,5 millió hordós amerikai ExxonMobilt például majdnem háromszorosan körözné le.
A tárgyalások a WSJ forrásai szerint sem feltétlenül járnak sikerrel, és a terv részletei menet közben is változhatnak.
Az orosz olajipar koncentrálásáról szóló pletykák sűrűn felbukkantak már korábban is, de az elmúlt tíz évben nem történt nagy változás. Akadály van bőven: a Rosznyefty és a Lukoil egyes vezetői nem lelkesednek az ötletért, és kihívás, hogyan jussanak hozzá a Lukoil részvényeseinek kifizetéséhez szükséges hatalmas összeghez – teszi hozzá exkluzív híréhez a lap.
A lap megkérdezte információiról az érintetteket.
A Kreml egy szóvivője azt válaszolta: nincs tudomása ilyen ügyletről.
A Rosznyefty szóvivője egyenesen azt írta elektronikus levélben, hogy a WSJ híre tudomása szerint hamis, és a cikk
arra szolgálhat, hogy más piaci résztvevők érdekében versenyelőnyöket teremtsen.
A Lukoil szóvivőjének az volt a válasza, hogy sem a vállalat, sem a részvényesei nem folytatnak egyesülési tárgyalásokat senkivel, mivel „ez nem állna a vállalat érdekében”. A Gazprom Nyefty, illetve az anyavállalat Gazprom nem válaszoltak a lap érdeklődésére.
A WSJ ugyanakkor jelzi, hogy van egy olyan jelentős tényező, amely felülírhatja az ellenkezést: Vlagyimir Putyin nagy hatalmú orosz elnök szándéka, hogy az energiaszektor hatékonyan szolgálja háborús erőfeszítéseit Ukrajnában.
A lap forrásai szerint Putyin szívesen látna egy erős nemzeti bajnokot, amely képes versenyre kelni Szaúd-Arábiával egy olyan időszakban, amikor az olajkereslet a zöldalternatívák nyomása alatt csökken.
Az exportot gátló nyugati szankciókkal is könnyebben birkózhatna meg egy gigavállalat, emellett a tárgyalások már arra is felkészülést jelentenek, ha véget ér a háború, és felengednek a fagyos kapcsolatok.
A Lukoil közvetlen állami kontroll alá vonása egyben befejezné az energiaszektorba a Szovjetunió szétesése után berobbant privatizálás visszafordítását.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.