BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hol érdemes hirdetni? (x)

2008-ban indult útjára a Medián webAUDIT-ra és a GfK fogyasztói felméréseire épülő webAUDIENCE termékcsalád, amelynek online médiatervező rendszerében hatszáz demográfiai és attitűd tulajdonság mentén elemezhető a hazai weboldalak látogatóinak összetétele.(x)

A webPROFILE első felhasználói a vezető médiaügynökségek közül kerültek ki, ugyanakkor egyedülállóan kedvező ára és kivételesen magas tudása miatt a kisebb ügynökségek és a médiatulajdonosok körében is egyre kedveltebbé válik.

A webAUDIENCE médiaelemző rendszere kompatibilis a nyomtatott sajtó közönségének elemzéséhez használatos Nemzeti MédiaAnalízis adatbázisával, ami lehetővé teszi a print olvasottsági és az internetes látogatottsági adatok együttes elemzését.

A közelmúlt és egyben a közeljövő fontos kérdése, hogyan alakul a nyomtatott és az online média versenyfutása. A hirdetőket számtalan hatás éri, amely az internet irányába igyekszik terelni az elköltendő reklámpénzeket, és persze súlyos érvek szólnak a nyomtatott sajtóban elhelyezett hirdetések mellett is. A print és az online közönségadatok együttes elemzése épp azt bizonyítja, hogy a kombinált kampányokkal is kiváló hatásfok érhető el, egyáltalán nem kidobott pénz egy időben hirdetni egyazon lap nyomtatott és internetes változatában.

A nyomtatott sajtó eladási mutatói már hazánkban sem tudnak jelentős gyarapodást felmutatni, ugyanakkor a hazai internetezők száma folyamatos és stabil növekedést mutat. 2009-ben az internetpenetráció hazánkban átlépte az 50 százalékos küszöböt, és még mindig elmondható, hogy a hirdetési szempontból értékesebb célcsoportok átlagon felüli arányban érhetők el a weben. 2008-ban a Magyar Reklámszövetség becslése szerint a nyomtatott sajtó 70 milliárdos reklámbevétele mellett az online szektor 20 milliárd forintos hirdetési bevételt ért el, amire az utóbbi évek dinamikus növekedése tükrében különösen érdemes odafigyelni. Azonban korántsem biztos, hogy a „print vagy online” a helyes megközelítés, hasznos lehet megvizsgálni a „print és online” lehetőséget is.

A webAUDIENCE munkatársai számos kiadó tucatnyi termékére végeztek print-online keresztolvasottsági elemzést, amelyek egybehangzóan igazolják, hogy adott lap nyomtatott változatának olvasói, illetve webes változatának látogatói között csak kismértékű az átfedés. A kutatás eredményét három lapcsoporton, a női, a gazdasági, valamint a politikai-közéleti lapokon keresztül mutatjuk be.

Míg a női lapok olvasói esetében viszonylag jelentős metszetet láthatunk, tehát itt a legnagyobb a mindkét csatornán elértek aránya, addig a politikai-közéleti lapoknál a keresztolvasottság már egészen jelentéktelen mértékű. Nem szabad arról sem megfeledkeznünk, hogy még a mindkét kiadással elért fogyasztók esetében sem egyértelmű, sőt, sok esetben igen kicsi valószínűségű, hogy egyazon kampány mindkét csatornán eléri a közös olvasót. A kismértékű közös elérés azonban még önmagában nem feltétlenül indokolná a párhuzamos print-online kampánytervezést, a képet azonban tovább árnyalja, ha nagyító alá vesszük az egyes csatornák fogyasztóit. A közhelyeken túl, miszerint az internetezők életkori megoszlása fiatalabb korfát mutat, mint Magyarország lakossága, illetve általában véve magasabb vagyoni- és státuszmutatókkal bírnak, érdemes az egyes lapcsoportok esetében az egyes olvasói csoportokat külön-külön megvizsgálni:

  • *Az ESOMAR társadalmi kategória a főkereső jelenlegi foglalkozása, végzettsége és az ESOMAR (a piackutatókat tömörítő világszervezet) által kijelölt vagyontárgyak, tartós fogyasztási cikkek birtoklása alapján kerül kialakításra, e három változóból kettőt felhasználva.
  • Nem véletlenül esett választásunk e három lapcsoportra, rajtuk keresztül érzékletesen mutatható be, hogy azon az általános piaci trenden túlmenően, hogy a keresztelérés alacsony, csakis az egyes lapokat külön-külön vizsgálva alakítható ki adekvát stratégia. Míg a női lapok esetében az online tartalmakat böngészők jelentősen jobb Esomar státuszértékkel jellemezhetők, mint a nyomtatott kiadást lapozgatók, addig a politikai-közéleti lapok esetében már kiegyenlített képet láthatunk, a gazdasági és pénzügyi lapokat olvasók közül pedig jelentősen jobb helyzetűek a nyomtatott kiadást olvasók.

    A kiadók lapjai tehát nem pusztán más személyeket érnek el a két felületen, de egyben másfajta embereket is. Egyes célcsoportok adott esetben nem is érhetőek el mindkét csatornán. Ilyen információk birtokában a hirdetési felületek hatékonyabban pozícionálhatók, a reklámok szélesebb kört érnek el, ezáltal a hirdetők szélesebb köre szólítható meg. A korszerű kutatási eszközök igazolják, hogy az online felnőni látszik a „hagyományos” sajtó mellé, egyenrangú hirdetési csatornaként kezelve hatékonyabb kampányok tervezhetők.

    Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.