BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Bináris opciók vs CFD kereskedés – Mi a különbség?

A Bináris opciókat a hirdetésekben gyakran úgy tüntetik fel, mintha valós, tőzsdei elemzéseken alapuló kereskedésről lenne szó.

A Bináris opciókat a hirdetésekben gyakran úgy tüntetik fel, mintha valós, tőzsdei elemzéseken alapuló kereskedésről lenne szó, ahol limonádé szürcsölgetés közben könnyedén meggazdagodhatunk. Mi az igazság? Miben tér el például a CFD kereskedéstől (Contracts for Difference)?

Az elmúlt években hatalmasat fejlődtek az online kereskedési platformok, a tőzsdei kereskedés szinte bárki számára elérhetővé vált, akinek van internete. Azonban megjelentek olyan ágazatok is, mint például a bináris opciós kereskedés, ami inkább fogadáson alapul, mintsem valós elemzéseken. A továbbiakban bemutatjuk, mi a különbség a bináris opció kereskedés és a CFD kereskedés között.

Fotó: VG / PR

Mi a bináris opció?

A bináris opciós fogadás határozottan ugyanúgy működik, mint a rulett: ha a jóslatod rossz, akkor elveszíted a betett pénzed, de ha a jóslatod helyes, akkor visszakapod, valamekkora nyereség százalékkal, például 75 százalék nyereséggel.

Ezzel két probléma van:

Az egyik, hogy ahhoz, hogy a bináris opciókkal pénzt keress, a fogadások többségét meg kell nyerned.

Az a felállás, hogy a fogadó 75 százalékos nyereséget tud elérni a fogadás alatt, amennyiben igaza van. Ha például 100 USD összeggel fogad az EURUSD árfolyamának emelkedésére, akkor 75 USD nyeresége lesz, valamint visszakapja a korábban elhelyezett 100 USD összeg „fogadási” pénzét is. Azonban, ha a devizapár árfolyama csökkenni kezd, akkor betett pénz 100 százalékát elveszíti, tehát 100 USD összeget. Magyarul veszíthet 100-at, de csak 75-öt nyerhet maximum. Tehát a kockázat-nyereség arány korántsem kedvező.

Ahhoz, hogy minimális eséllyel, egy hajszállal a nullánál több profitot lehessen realizálni a bináris opciókon, a fogadónak körülbelül 60 százalékban igaza kell, hogy legyen, azaz az átlagnál jobb találati arányt kell produkálnia, ami még a képzett kereskedőknél is igen ritka.

Itt azonban felmerül még egy probléma: senki (nem számít mekkora a tudása) nem tudja folyamatosan megjósolni, hogy egy részvény vagy árupiaci termék mit fog tenni egy rövid idősíkon belül (például 1, 5 vagy 10 perces idősíkon).

Külön probléma az is, hogy nagyon sok bináris opcióval foglalkozó cég platformja gyakorlatilag alkalmatlan a legminimálisabb elemzésre is. Így az egyszeri kereskedő (szerencsejátékos) “érzés” alapon fog kötni, ami nem a legjobb módszer.

Kérjük, vedd figyelembe, hogy 2018 júliusától az European Securities and Markets Authority (ESMA) korlátozásokat vezetett be a bináris opciók értékesítésére vonatkozóan a lakossági ügyfelek számára, hogy megvédje őket.

Mi a CFD kereskedés?

A CFD kereskedés során a befektetők szabadon dönthetnek arról, hogy mennyi ideig tartják a pozíciókat, mikor vagy hol lépnek be a piacra, milyen feltételek mellett. Emiatt a piacnak nincs hatalma vagy elvárása a kereskedőkre nézve.

A CFD a Contract for difference szónak a rövidítése, ez egy általában tőkeáttételes származtatott terméket jelent. A CFD ára az alapul szolgáló részvény vagy egyéb más instrumentum árából származik.

CFD termékek lehetnek származtatva részvényekből, árupiaci termékekből, kötvényekből, nemesfémekből, devizákból vagy akár kriptovalutákból.

Megtévesztő bináris opciós hirdetések

Nap mint nap láthatunk olyan bináris opciókkal kapcsolatos hirdetéseket, ahol a gyors meggazdagodás eszményét rebegtetik minimális erőfeszítés mellett. Természetesen mindenki tudja, hogy ez nem létezik, végül mégis sokan bedőlnek a „duplázd meg a pénzed a foteledből” jellegű üzeneteknek. Jegyezzük meg, ami túl szép ahhoz, hogy igaz legyen, az általában valójában nem igaz.

Amennyiben a bináris opciók és a CFD kereskedés között vacillálunk, mindenképp érdemes szem előtt tartanunk, hogy amíg a bináris opciók puszta fogadáson alapulnak, a CFD kereskedés során lehetőségünk van valós tőzsdei elemzéseket készíteni és saját belátásunk szerint kilépni egy pozícióból és természetesen, ami a legfontosabb, ellenőrzött piaci teljesülés mellett egy felügyelt brókercégnél tudunk kereskedni.

Egy dolgot még nem említettünk: ha a fentiekből kiindulva úgy döntesz, hogy a CFD kereskedés mellett teszed le a voksodat, akkor is mindenképp egy szigorúan szabályozott, megbízható brókercégnél tedd (például Financial Conduct Authority – FCA szabályozás), ahol a felügyelet biztosítja, hogy a piacok teljes egészében megfelelően működjenek mind a magánszemélyek, mind az üzletek és a gazdaság számára.

Emellett érdemes ellenőrizni, hogy a brókercég szerepel-e az MNB feketelistáján, ezzel kiszűrhetjük az esetleges csaló cégeket.

Bárhogy is döntesz, győződj meg arról, hogy az irányítás teljes mértékben a te kezedben van, semmiképp nem a szerencsén vagy egy szabályozatlan cégen múlik a kereskedésed kimenetele.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.